| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| ruotsi | mejselhammare |
| Monikko | talttavasarat | Genetiivi | talttavasaran |
| Monikon genetiivi | talttavasaroiden | Monikon genetiivi | talttavasaroitten |
| Partitiivi | talttavasaraa | Monikon partitiivi | talttavasaroita |
| Inessiivi | talttavasarassa | Monikon inessiivi | talttavasaroissa |
| Elatiivi | talttavasarasta | Monikon elatiivi | talttavasaroista |
| Illatiivi | talttavasaraan | Monikon illatiivi | talttavasaroihin |
| Adessiivi | talttavasaralla | Monikon adessiivi | talttavasaroilla |
| Ablatiivi | talttavasaralta | Monikon ablatiivi | talttavasaroilta |
| Allatiivi | talttavasaralle | Monikon allatiivi | talttavasaroille |
| Essiivi | talttavasarana | Monikon essiivi | talttavasaroina |
| Translatiivi | talttavasaraksi | Monikon translatiivi | talttavasaroiksi |
| Monikon instruktiivi | talttavasaroin | Abessiivi | talttavasaratta |
| Monikon abessiivi | talttavasaroitta | Monikon akkusatiivi | talttavasarat |