| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | anatomia | |
| Monikko | kiertäjäkalvosimet | Genetiivi | kiertäjäkalvosimen |
| Monikon genetiivi | kiertäjäkalvosimien | Monikon genetiivi | kiertäjäkalvosinten |
| Partitiivi | kiertäjäkalvosinta | Monikon partitiivi | kiertäjäkalvosimia |
| Inessiivi | kiertäjäkalvosimessa | Monikon inessiivi | kiertäjäkalvosimissa |
| Elatiivi | kiertäjäkalvosimesta | Monikon elatiivi | kiertäjäkalvosimista |
| Illatiivi | kiertäjäkalvosimeen | Monikon illatiivi | kiertäjäkalvosimiin |
| Adessiivi | kiertäjäkalvosimella | Monikon adessiivi | kiertäjäkalvosimilla |
| Ablatiivi | kiertäjäkalvosimelta | Monikon ablatiivi | kiertäjäkalvosimilta |
| Allatiivi | kiertäjäkalvosimelle | Monikon allatiivi | kiertäjäkalvosimille |
| Essiivi | kiertäjäkalvosimena | Monikon essiivi | kiertäjäkalvosimina |
| Translatiivi | kiertäjäkalvosimeksi | Monikon translatiivi | kiertäjäkalvosimiksi |
| Monikon instruktiivi | kiertäjäkalvosimin | Abessiivi | kiertäjäkalvosimetta |
| Monikon abessiivi | kiertäjäkalvosimitta | Monikon akkusatiivi | kiertäjäkalvosimet |