| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| saksa | Theodizee |
| Monikko | teodikeat | Genetiivi | teodikean |
| Monikon genetiivi | teodikeoiden | Monikon genetiivi | teodikeoitten |
| Partitiivi | teodikeaa | Monikon partitiivi | teodikeoita |
| Inessiivi | teodikeassa | Monikon inessiivi | teodikeoissa |
| Elatiivi | teodikeasta | Monikon elatiivi | teodikeoista |
| Illatiivi | teodikeaan | Monikon illatiivi | teodikeoihin |
| Adessiivi | teodikealla | Monikon adessiivi | teodikeoilla |
| Ablatiivi | teodikealta | Monikon ablatiivi | teodikeoilta |
| Allatiivi | teodikealle | Monikon allatiivi | teodikeoille |
| Essiivi | teodikeana | Monikon essiivi | teodikeoina |
| Translatiivi | teodikeaksi | Monikon translatiivi | teodikeoiksi |
| Monikon instruktiivi | teodikeoin | Abessiivi | teodikeatta |
| Monikon abessiivi | teodikeoitta | Monikon akkusatiivi | teodikeat |