| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | jiirit | Genetiivi | jiirin |
| Monikon genetiivi | jiirien | Partitiivi | jiiriä |
| Monikon partitiivi | jiirejä | Inessiivi | jiirissä |
| Monikon inessiivi | jiireissä | Elatiivi | jiiristä |
| Monikon elatiivi | jiireistä | Illatiivi | jiiriin |
| Monikon illatiivi | jiireihin | Adessiivi | jiirillä |
| Monikon adessiivi | jiireillä | Ablatiivi | jiiriltä |
| Monikon ablatiivi | jiireiltä | Allatiivi | jiirille |
| Monikon allatiivi | jiireille | Essiivi | jiirinä |
| Monikon essiivi | jiireinä | Translatiivi | jiiriksi |
| Monikon translatiivi | jiireiksi | Monikon instruktiivi | jiirein |
| Abessiivi | jiirittä | Monikon abessiivi | jiireittä |
| Monikon akkusatiivi | jiirit |