| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | bear, bruin |
| Monikko | mesikämmenet | Genetiivi | mesikämmenen |
| Monikon genetiivi | mesikämmenien | Monikon genetiivi | mesikämmenten |
| Partitiivi | mesikämmentä | Monikon partitiivi | mesikämmeniä |
| Inessiivi | mesikämmenessä | Monikon inessiivi | mesikämmenissä |
| Elatiivi | mesikämmenestä | Monikon elatiivi | mesikämmenistä |
| Illatiivi | mesikämmeneen | Monikon illatiivi | mesikämmeniin |
| Adessiivi | mesikämmenellä | Monikon adessiivi | mesikämmenillä |
| Ablatiivi | mesikämmeneltä | Monikon ablatiivi | mesikämmeniltä |
| Allatiivi | mesikämmenelle | Monikon allatiivi | mesikämmenille |
| Essiivi | mesikämmenenä | Monikon essiivi | mesikämmeninä |
| Translatiivi | mesikämmeneksi | Monikon translatiivi | mesikämmeniksi |
| Monikon instruktiivi | mesikämmenin | Abessiivi | mesikämmenettä |
| Monikon abessiivi | mesikämmenittä | Monikon akkusatiivi | mesikämmenet |