Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
bulgariaкъ̀рмя
englantibreastfeed, nurse, suckle, to suckle, to lactate, to nurse
espanjaamamantar, criar, dar teta, dar de mamar, lactar, dar el pecho
esperantomamnutri
hollantiborstvoeden, borstvoeding geven, de borst geven, zogen
italiaallattare, allattare al seno
japani授乳する (じゅにゅうする, junyū suru)
kreikkaθηλάζω (thilázo)
latviazīdīt
norjaamme
portugaliamamentar, dar de mamar
puolakarmić mlekiem, karmić piersią
ranskaallaiter, donner le sein, donner la tétée, nourrir
ruotsiamma, dia, dägga, ge di, ge mjölk
saksastillen, säugen
tanskaamme, give die
tšekkikojit
unkariszoptat
venäjäкорми́ть гру́дью (kormít grúdju), вска́рмливать (vskármlivat)

Määritelmät

Verbi

  1. ruokkia vauvaa antamalla hänen imeä rintaa äidinmaidon saamiseksi

Esimerkit

  • Haluan imettää vauvaani mahdollisimman pitkään.
  • Imetän noin viiden tunnin välein.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensimetänYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensimetät
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensimetämmeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesensimetätte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensimettävätYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiimetin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektiimetitYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiimetti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiimetimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiimetitte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiimettivätYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensimettäisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesensimettäisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensimettäisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensimettäisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesensimettäisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensimettäisivätYksikön toisen persoonan imperatiivin preesensimetä
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensimettäköönMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensimettäkäämme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesensimettäkääMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensimettäkööt
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensimettänenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesensimettänet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensimettäneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensimettänemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesensimettänetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensimettänevät