| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ahavoidun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | ahavoidut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ahavoituu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ahavoidumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | ahavoidutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ahavoituvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ahavoiduin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ahavoiduit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ahavoitui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ahavoiduimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ahavoiduitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ahavoituivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ahavoituisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | ahavoituisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ahavoituisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ahavoituisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | ahavoituisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ahavoituisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | ahavoidu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ahavoitukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | ahavoitukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | ahavoitukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ahavoitukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ahavoitunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | ahavoitunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ahavoitunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ahavoitunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | ahavoitunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ahavoitunevat | | |