| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | mansaarenkissat | Genetiivi | mansaarenkissan |
| Monikon genetiivi | mansaarenkissojen | Partitiivi | mansaarenkissaa |
| Monikon partitiivi | mansaarenkissoja | Inessiivi | mansaarenkissassa |
| Monikon inessiivi | mansaarenkissoissa | Elatiivi | mansaarenkissasta |
| Monikon elatiivi | mansaarenkissoista | Illatiivi | mansaarenkissaan |
| Monikon illatiivi | mansaarenkissoihin | Adessiivi | mansaarenkissalla |
| Monikon adessiivi | mansaarenkissoilla | Ablatiivi | mansaarenkissalta |
| Monikon ablatiivi | mansaarenkissoilta | Allatiivi | mansaarenkissalle |
| Monikon allatiivi | mansaarenkissoille | Essiivi | mansaarenkissana |
| Monikon essiivi | mansaarenkissoina | Translatiivi | mansaarenkissaksi |
| Monikon translatiivi | mansaarenkissoiksi | Monikon instruktiivi | mansaarenkissoin |
| Abessiivi | mansaarenkissatta | Monikon abessiivi | mansaarenkissoitta |
| Monikon akkusatiivi | mansaarenkissat |