| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | anatomia | ||
| 2. | |||
| Monikko | kämmenet | Genetiivi | kämmenen |
| Monikon genetiivi | kämmenien | Monikon genetiivi | kämmenten |
| Partitiivi | kämmentä | Monikon partitiivi | kämmeniä |
| Inessiivi | kämmenessä | Monikon inessiivi | kämmenissä |
| Elatiivi | kämmenestä | Monikon elatiivi | kämmenistä |
| Illatiivi | kämmeneen | Monikon illatiivi | kämmeniin |
| Adessiivi | kämmenellä | Monikon adessiivi | kämmenillä |
| Ablatiivi | kämmeneltä | Monikon ablatiivi | kämmeniltä |
| Allatiivi | kämmenelle | Monikon allatiivi | kämmenille |
| Essiivi | kämmenenä | Monikon essiivi | kämmeninä |
| Translatiivi | kämmeneksi | Monikon translatiivi | kämmeniksi |
| Monikon instruktiivi | kämmenin | Abessiivi | kämmenettä |
| Monikon abessiivi | kämmenittä | Monikon akkusatiivi | kämmenet |