Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Substantiivit
1.

Taivutusmuodot

Monikkoeksyneet lampaatGenetiivieksyneen lampaan
Monikon genetiivieksyneiden lampaidenMonikon genetiivieksyneitten lampaitten
Partitiivieksynyttä lammastaMonikon partitiivieksyneitä lampaita
Inessiivieksyneessä lampaassaMonikon inessiivieksyneissä lampaissa
Elatiivieksyneestä lampaastaMonikon elatiivieksyneistä lampaista
Illatiivieksyneeseen lampaaseenMonikon illatiivieksyneisiin lampaisiin
Adessiivieksyneellä lampaallaMonikon adessiivieksyneillä lampailla
Ablatiivieksyneeltä lampaaltaMonikon ablatiivieksyneiltä lampailta
Allatiivieksyneelle lampaalleMonikon allatiivieksyneille lampaille
Essiivieksyneenä lampaanaMonikon essiivieksyneinä lampaina
Translatiivieksyneeksi lampaaksiMonikon translatiivieksyneiksi lampaiksi
Monikon instruktiivieksynein lampainAbessiivieksyneettä lampaatta
Monikon abessiivieksyneittä lampaittaMonikon akkusatiivieksyneet lampaat