| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | eksyneet lampaat | Genetiivi | eksyneen lampaan |
| Monikon genetiivi | eksyneiden lampaiden | Monikon genetiivi | eksyneitten lampaitten |
| Partitiivi | eksynyttä lammasta | Monikon partitiivi | eksyneitä lampaita |
| Inessiivi | eksyneessä lampaassa | Monikon inessiivi | eksyneissä lampaissa |
| Elatiivi | eksyneestä lampaasta | Monikon elatiivi | eksyneistä lampaista |
| Illatiivi | eksyneeseen lampaaseen | Monikon illatiivi | eksyneisiin lampaisiin |
| Adessiivi | eksyneellä lampaalla | Monikon adessiivi | eksyneillä lampailla |
| Ablatiivi | eksyneeltä lampaalta | Monikon ablatiivi | eksyneiltä lampailta |
| Allatiivi | eksyneelle lampaalle | Monikon allatiivi | eksyneille lampaille |
| Essiivi | eksyneenä lampaana | Monikon essiivi | eksyneinä lampaina |
| Translatiivi | eksyneeksi lampaaksi | Monikon translatiivi | eksyneiksi lampaiksi |
| Monikon instruktiivi | eksynein lampain | Abessiivi | eksyneettä lampaatta |
| Monikon abessiivi | eksyneittä lampaitta | Monikon akkusatiivi | eksyneet lampaat |