| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | kuntonyrkkeilyt | Genetiivi | kuntonyrkkeilyn |
| Monikon genetiivi | kuntonyrkkeilyjen | Monikon genetiivi | kuntonyrkkeilyiden |
| Monikon genetiivi | kuntonyrkkeilyitten | Partitiivi | kuntonyrkkeilyä |
| Monikon partitiivi | kuntonyrkkeilyjä | Monikon partitiivi | kuntonyrkkeilyitä |
| Inessiivi | kuntonyrkkeilyssä | Monikon inessiivi | kuntonyrkkeilyissä |
| Elatiivi | kuntonyrkkeilystä | Monikon elatiivi | kuntonyrkkeilyistä |
| Illatiivi | kuntonyrkkeilyyn | Monikon illatiivi | kuntonyrkkeilyihin |
| Adessiivi | kuntonyrkkeilyllä | Monikon adessiivi | kuntonyrkkeilyillä |
| Ablatiivi | kuntonyrkkeilyltä | Monikon ablatiivi | kuntonyrkkeilyiltä |
| Allatiivi | kuntonyrkkeilylle | Monikon allatiivi | kuntonyrkkeilyille |
| Essiivi | kuntonyrkkeilynä | Monikon essiivi | kuntonyrkkeilyinä |
| Translatiivi | kuntonyrkkeilyksi | Monikon translatiivi | kuntonyrkkeilyiksi |
| Monikon instruktiivi | kuntonyrkkeilyin | Abessiivi | kuntonyrkkeilyttä |
| Monikon abessiivi | kuntonyrkkeilyittä | Monikon akkusatiivi | kuntonyrkkeilyt |