Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

KieliKäännökset
bulgariaтренирам, обучавам се, упражнявам се
englantipractice, exercise, train, drill, rehearse, practise, intern, brush up
espanjaentrenar, practicar, ensayar, ejercitar, pasante, entrenarse
esperantotrejni, ekzerci
hollantitrainen, oefenen, drillen
italiaaddestrare, allenare, esercitarsi, provare, ripetere, esercitare, praticare, ripassare
japani練習する (renshūsuru / renshū-suru), 鍛える (kitaeru), インターンとして働く (intān to shite hataraku)
kreikkaπροπονούμαι (proponoúmai), εξασκούμαι (exaskoúmai), εξασκώ (exaskó), γυμνάζομαι (gymnázomai), εκπαιδεύω (ekpaidévo), ασκούμαι (askoúmai), ασκώ (askó), κάνω εξάσκηση (káno exáskisi)
latinaasporto
latviavingrot, vingrināt, trenēties
norjatrene, øve, mosjonere, drille
portugalitreinar, praticar, ensaiar, exercitar-se
puolaćwiczyć, trenować
ranskas'entraîner, entraîner, répéter, s'entrainer, exercer, entrainer, s'exercer
ruotsipraktikera, träna, öva, praktisera, drilla
saksaüben, schleifen, trainieren, exerzieren, proben
tanskaøve, træne
tšekkizkoušet, cvičit, trénovat
unkariedz, ismétel, felmond, elpróbál, gyakorol, gyakorlatozik
venäjäмуштровать (muštrovat), практиковаться (praktikovatsja), репетировать (repetirovat), упражняться (upražnjatsja), тренироваться (trenirovatsja), попрактиковаться (popraktikovatsja), учи́ться (utšítsja), тренирова́ться (trenirovátsja), натренирова́ться (natrenirovátsja), научи́ться (nautšítsja), обуча́ться (obutšátsja), обучи́ться (obutšítsja), тренировать (trenirovat)
viroõppus

Määritelmät

Verbi

  1. (toistuvasti) opetella, totutella tekemään jotakin

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensharjoittelenYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensharjoittelet
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensharjoitteleeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensharjoittelemme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensharjoitteletteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensharjoittelevat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiharjoittelinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektiharjoittelit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiharjoitteliMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiharjoittelimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiharjoittelitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiharjoittelivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensharjoittelisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensharjoittelisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensharjoittelisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensharjoittelisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensharjoittelisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensharjoittelisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensharjoitteleYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensharjoitelkoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensharjoitelkaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensharjoitelkaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensharjoitelkootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensharjoitellen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensharjoitelletYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensharjoitellee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensharjoitellemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensharjoitellette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensharjoitellevat

Luokat