Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Substantiivit
1.
Adjektiivit
2.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. väriltään vaalea, paljon valkoista sisältävä sininen

Substantiivi

  1. vaaleansininen väri

Taivutusmuodot

MonikkovaaleansinisetMonikkovaaleansiniseni
MonikkovaaleansinisesiMonikkovaaleansinisemme
MonikkovaaleansinisenneMonikkovaaleansinisensä
GenetiivivaaleansinisenGenetiivivaaleansiniseni
GenetiivivaaleansinisesiGenetiivivaaleansinisemme
GenetiivivaaleansinisenneGenetiivivaaleansinisensä
Monikon genetiivivaaleansinistenMonikon genetiivivaaleansinisien
Monikon genetiivivaaleansinisteniMonikon genetiivivaaleansinisieni
Monikon genetiivivaaleansinistesiMonikon genetiivivaaleansinisiesi
Monikon genetiivivaaleansinistemmeMonikon genetiivivaaleansinisiemme
Monikon genetiivivaaleansinistenneMonikon genetiivivaaleansinisienne
Monikon genetiivivaaleansinistensäMonikon genetiivivaaleansinisiensä
PartitiivivaaleansinistäPartitiivivaaleansinistäni
PartitiivivaaleansinistäsiPartitiivivaaleansinistämme
PartitiivivaaleansinistännePartitiivivaaleansinistään
PartitiivivaaleansinistänsäMonikon partitiivivaaleansinisiä
Monikon partitiivivaaleansinisiäniMonikon partitiivivaaleansinisiäsi
Monikon partitiivivaaleansinisiämmeMonikon partitiivivaaleansinisiänne
Monikon partitiivivaaleansinisiäänMonikon partitiivivaaleansinisiänsä
InessiivivaaleansinisessäInessiivivaaleansinisessäni
InessiivivaaleansinisessäsiInessiivivaaleansinisessämme
InessiivivaaleansinisessänneInessiivivaaleansinisessään
InessiivivaaleansinisessänsäMonikon inessiivivaaleansinisissä
Monikon inessiivivaaleansinisissäniMonikon inessiivivaaleansinisissäsi
Monikon inessiivivaaleansinisissämmeMonikon inessiivivaaleansinisissänne
Monikon inessiivivaaleansinisissäänMonikon inessiivivaaleansinisissänsä
ElatiivivaaleansinisestäElatiivivaaleansinisestäni
ElatiivivaaleansinisestäsiElatiivivaaleansinisestämme
ElatiivivaaleansinisestänneElatiivivaaleansinisestään
ElatiivivaaleansinisestänsäMonikon elatiivivaaleansinisistä
Monikon elatiivivaaleansinisistäniMonikon elatiivivaaleansinisistäsi
Monikon elatiivivaaleansinisistämmeMonikon elatiivivaaleansinisistänne
Monikon elatiivivaaleansinisistäänMonikon elatiivivaaleansinisistänsä
IllatiivivaaleansiniseenIllatiivivaaleansiniseeni
IllatiivivaaleansiniseesiIllatiivivaaleansiniseemme
IllatiivivaaleansiniseenneIllatiivivaaleansiniseensä
Monikon illatiivivaaleansinisiinMonikon illatiivivaaleansinisiini
Monikon illatiivivaaleansinisiisiMonikon illatiivivaaleansinisiimme
Monikon illatiivivaaleansinisiinneMonikon illatiivivaaleansinisiinsä
AdessiivivaaleansiniselläAdessiivivaaleansiniselläni
AdessiivivaaleansiniselläsiAdessiivivaaleansinisellämme
AdessiivivaaleansinisellänneAdessiivivaaleansinisellään
AdessiivivaaleansinisellänsäMonikon adessiivivaaleansinisillä
Monikon adessiivivaaleansinisilläniMonikon adessiivivaaleansinisilläsi
Monikon adessiivivaaleansinisillämmeMonikon adessiivivaaleansinisillänne
Monikon adessiivivaaleansinisilläänMonikon adessiivivaaleansinisillänsä
AblatiivivaaleansiniseltäAblatiivivaaleansiniseltäni
AblatiivivaaleansiniseltäsiAblatiivivaaleansiniseltämme
AblatiivivaaleansiniseltänneAblatiivivaaleansiniseltään
AblatiivivaaleansiniseltänsäMonikon ablatiivivaaleansinisiltä
Monikon ablatiivivaaleansinisiltäniMonikon ablatiivivaaleansinisiltäsi
Monikon ablatiivivaaleansinisiltämmeMonikon ablatiivivaaleansinisiltänne
Monikon ablatiivivaaleansinisiltäänMonikon ablatiivivaaleansinisiltänsä
AllatiivivaaleansiniselleAllatiivivaaleansiniselleni
AllatiivivaaleansinisellesiAllatiivivaaleansinisellemme
AllatiivivaaleansinisellenneAllatiivivaaleansiniselleen
AllatiivivaaleansinisellensäMonikon allatiivivaaleansinisille
Monikon allatiivivaaleansinisilleniMonikon allatiivivaaleansinisillesi
Monikon allatiivivaaleansinisillemmeMonikon allatiivivaaleansinisillenne
Monikon allatiivivaaleansinisilleenMonikon allatiivivaaleansinisillensä
EssiivivaaleansinisenäEssiivivaaleansinisenäni
EssiivivaaleansinisenäsiEssiivivaaleansinisenämme
EssiivivaaleansinisenänneEssiivivaaleansinisenään
EssiivivaaleansinisenänsäMonikon essiivivaaleansinisinä
Monikon essiivivaaleansinisinäniMonikon essiivivaaleansinisinäsi
Monikon essiivivaaleansinisinämmeMonikon essiivivaaleansinisinänne
Monikon essiivivaaleansinisinäänMonikon essiivivaaleansinisinänsä
TranslatiivivaaleansiniseksiTranslatiivivaaleansinisekseni
TranslatiivivaaleansiniseksesiTranslatiivivaaleansiniseksemme
TranslatiivivaaleansiniseksenneTranslatiivivaaleansinisekseen
TranslatiivivaaleansiniseksensäMonikon translatiivivaaleansinisiksi
Monikon translatiivivaaleansinisikseniMonikon translatiivivaaleansinisiksesi
Monikon translatiivivaaleansinisiksemmeMonikon translatiivivaaleansinisiksenne
Monikon translatiivivaaleansinisikseenMonikon translatiivivaaleansinisiksensä
Monikon instruktiivivaaleansinisinAbessiivivaaleansinisettä
AbessiivivaaleansinisettäniAbessiivivaaleansinisettäsi
AbessiivivaaleansinisettämmeAbessiivivaaleansinisettänne
AbessiivivaaleansinisettäänAbessiivivaaleansinisettänsä
Monikon abessiivivaaleansinisittäMonikon abessiivivaaleansinisittäni
Monikon abessiivivaaleansinisittäsiMonikon abessiivivaaleansinisittämme
Monikon abessiivivaaleansinisittänneMonikon abessiivivaaleansinisittään
Monikon abessiivivaaleansinisittänsäMonikon komitatiivivaaleansinisine
Monikon komitatiivivaaleansinisineniMonikon komitatiivivaaleansinisinesi
Monikon komitatiivivaaleansinisinemmeMonikon komitatiivivaaleansinisinenne
Monikon komitatiivivaaleansinisineenMonikon komitatiivivaaleansinisinensä
KomparatiivivaaleansinisempiSuperlatiivivaaleansinisin
Monikon akkusatiivivaaleansinisetMonikon akkusatiivivaaleansiniseni
Monikon akkusatiivivaaleansinisesiMonikon akkusatiivivaaleansinisemme
Monikon akkusatiivivaaleansinisenneMonikon akkusatiivivaaleansinisensä
AkkusatiivivaaleansiniseniAkkusatiivivaaleansinisesi
AkkusatiivivaaleansinisemmeAkkusatiivivaaleansinisenne
Akkusatiivivaaleansinisensä