Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKontekstiÄäninäyte
Adjektiivit
1.puhekieli, amerikanenglanti, halventava
  • ÄäntäminenUS
2.
3.
  • Ääntäminen
Substantiivit
4.puhekieli, amerikanenglanti, halventava
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. liberaali, avarakatseinen ja suvaitsevainen

Substantiivi

  1. vapaamielisen politiikan kannattaja, liberaali, edistysmielinen

Taivutusmuodot

MonikkovapaamielisetMonikkovapaamieliseni
MonikkovapaamielisesiMonikkovapaamielisemme
MonikkovapaamielisenneMonikkovapaamielisensä
GenetiivivapaamielisenGenetiivivapaamieliseni
GenetiivivapaamielisesiGenetiivivapaamielisemme
GenetiivivapaamielisenneGenetiivivapaamielisensä
Monikon genetiivivapaamielistenMonikon genetiivivapaamielisien
Monikon genetiivivapaamielisteniMonikon genetiivivapaamielisieni
Monikon genetiivivapaamielistesiMonikon genetiivivapaamielisiesi
Monikon genetiivivapaamielistemmeMonikon genetiivivapaamielisiemme
Monikon genetiivivapaamielistenneMonikon genetiivivapaamielisienne
Monikon genetiivivapaamielistensäMonikon genetiivivapaamielisiensä
PartitiivivapaamielistäPartitiivivapaamielistäni
PartitiivivapaamielistäsiPartitiivivapaamielistämme
PartitiivivapaamielistännePartitiivivapaamielistään
PartitiivivapaamielistänsäMonikon partitiivivapaamielisiä
Monikon partitiivivapaamielisiäniMonikon partitiivivapaamielisiäsi
Monikon partitiivivapaamielisiämmeMonikon partitiivivapaamielisiänne
Monikon partitiivivapaamielisiäänMonikon partitiivivapaamielisiänsä
InessiivivapaamielisessäInessiivivapaamielisessäni
InessiivivapaamielisessäsiInessiivivapaamielisessämme
InessiivivapaamielisessänneInessiivivapaamielisessään
InessiivivapaamielisessänsäMonikon inessiivivapaamielisissä
Monikon inessiivivapaamielisissäniMonikon inessiivivapaamielisissäsi
Monikon inessiivivapaamielisissämmeMonikon inessiivivapaamielisissänne
Monikon inessiivivapaamielisissäänMonikon inessiivivapaamielisissänsä
ElatiivivapaamielisestäElatiivivapaamielisestäni
ElatiivivapaamielisestäsiElatiivivapaamielisestämme
ElatiivivapaamielisestänneElatiivivapaamielisestään
ElatiivivapaamielisestänsäMonikon elatiivivapaamielisistä
Monikon elatiivivapaamielisistäniMonikon elatiivivapaamielisistäsi
Monikon elatiivivapaamielisistämmeMonikon elatiivivapaamielisistänne
Monikon elatiivivapaamielisistäänMonikon elatiivivapaamielisistänsä
IllatiivivapaamieliseenIllatiivivapaamieliseeni
IllatiivivapaamieliseesiIllatiivivapaamieliseemme
IllatiivivapaamieliseenneIllatiivivapaamieliseensä
Monikon illatiivivapaamielisiinMonikon illatiivivapaamielisiini
Monikon illatiivivapaamielisiisiMonikon illatiivivapaamielisiimme
Monikon illatiivivapaamielisiinneMonikon illatiivivapaamielisiinsä
AdessiivivapaamieliselläAdessiivivapaamieliselläni
AdessiivivapaamieliselläsiAdessiivivapaamielisellämme
AdessiivivapaamielisellänneAdessiivivapaamielisellään
AdessiivivapaamielisellänsäMonikon adessiivivapaamielisillä
Monikon adessiivivapaamielisilläniMonikon adessiivivapaamielisilläsi
Monikon adessiivivapaamielisillämmeMonikon adessiivivapaamielisillänne
Monikon adessiivivapaamielisilläänMonikon adessiivivapaamielisillänsä
AblatiivivapaamieliseltäAblatiivivapaamieliseltäni
AblatiivivapaamieliseltäsiAblatiivivapaamieliseltämme
AblatiivivapaamieliseltänneAblatiivivapaamieliseltään
AblatiivivapaamieliseltänsäMonikon ablatiivivapaamielisiltä
Monikon ablatiivivapaamielisiltäniMonikon ablatiivivapaamielisiltäsi
Monikon ablatiivivapaamielisiltämmeMonikon ablatiivivapaamielisiltänne
Monikon ablatiivivapaamielisiltäänMonikon ablatiivivapaamielisiltänsä
AllatiivivapaamieliselleAllatiivivapaamieliselleni
AllatiivivapaamielisellesiAllatiivivapaamielisellemme
AllatiivivapaamielisellenneAllatiivivapaamieliselleen
AllatiivivapaamielisellensäMonikon allatiivivapaamielisille
Monikon allatiivivapaamielisilleniMonikon allatiivivapaamielisillesi
Monikon allatiivivapaamielisillemmeMonikon allatiivivapaamielisillenne
Monikon allatiivivapaamielisilleenMonikon allatiivivapaamielisillensä
EssiivivapaamielisenäEssiivivapaamielisenäni
EssiivivapaamielisenäsiEssiivivapaamielisenämme
EssiivivapaamielisenänneEssiivivapaamielisenään
EssiivivapaamielisenänsäMonikon essiivivapaamielisinä
Monikon essiivivapaamielisinäniMonikon essiivivapaamielisinäsi
Monikon essiivivapaamielisinämmeMonikon essiivivapaamielisinänne
Monikon essiivivapaamielisinäänMonikon essiivivapaamielisinänsä
TranslatiivivapaamieliseksiTranslatiivivapaamielisekseni
TranslatiivivapaamieliseksesiTranslatiivivapaamieliseksemme
TranslatiivivapaamieliseksenneTranslatiivivapaamielisekseen
TranslatiivivapaamieliseksensäMonikon translatiivivapaamielisiksi
Monikon translatiivivapaamielisikseniMonikon translatiivivapaamielisiksesi
Monikon translatiivivapaamielisiksemmeMonikon translatiivivapaamielisiksenne
Monikon translatiivivapaamielisikseenMonikon translatiivivapaamielisiksensä
Monikon instruktiivivapaamielisinAbessiivivapaamielisettä
AbessiivivapaamielisettäniAbessiivivapaamielisettäsi
AbessiivivapaamielisettämmeAbessiivivapaamielisettänne
AbessiivivapaamielisettäänAbessiivivapaamielisettänsä
Monikon abessiivivapaamielisittäMonikon abessiivivapaamielisittäni
Monikon abessiivivapaamielisittäsiMonikon abessiivivapaamielisittämme
Monikon abessiivivapaamielisittänneMonikon abessiivivapaamielisittään
Monikon abessiivivapaamielisittänsäMonikon komitatiivivapaamielisine
Monikon komitatiivivapaamielisineniMonikon komitatiivivapaamielisinesi
Monikon komitatiivivapaamielisinemmeMonikon komitatiivivapaamielisinenne
Monikon komitatiivivapaamielisineenMonikon komitatiivivapaamielisinensä
KomparatiivivapaamielisempiSuperlatiivivapaamielisin
Monikon akkusatiivivapaamielisetMonikon akkusatiivivapaamieliseni
Monikon akkusatiivivapaamielisesiMonikon akkusatiivivapaamielisemme
Monikon akkusatiivivapaamielisenneMonikon akkusatiivivapaamielisensä
AkkusatiivivapaamieliseniAkkusatiivivapaamielisesi
AkkusatiivivapaamielisemmeAkkusatiivivapaamielisenne
Akkusatiivivapaamielisensä