Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.
3.
  • ÄäntäminenUS
4.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. vastentahtoinen; sellainen, joka on väkisin aikaansaatu

Esimerkit

  • väkinäinen hymy

Taivutusmuodot

MonikkoväkinäisetMonikkoväkinäiseni
MonikkoväkinäisesiMonikkoväkinäisemme
MonikkoväkinäisenneMonikkoväkinäisensä
GenetiiviväkinäisenGenetiiviväkinäiseni
GenetiiviväkinäisesiGenetiiviväkinäisemme
GenetiiviväkinäisenneGenetiiviväkinäisensä
Monikon genetiiviväkinäistenMonikon genetiiviväkinäisien
Monikon genetiiviväkinäisteniMonikon genetiiviväkinäisieni
Monikon genetiiviväkinäistesiMonikon genetiiviväkinäisiesi
Monikon genetiiviväkinäistemmeMonikon genetiiviväkinäisiemme
Monikon genetiiviväkinäistenneMonikon genetiiviväkinäisienne
Monikon genetiiviväkinäistensäMonikon genetiiviväkinäisiensä
PartitiiviväkinäistäPartitiiviväkinäistäni
PartitiiviväkinäistäsiPartitiiviväkinäistämme
PartitiiviväkinäistännePartitiiviväkinäistään
PartitiiviväkinäistänsäMonikon partitiiviväkinäisiä
Monikon partitiiviväkinäisiäniMonikon partitiiviväkinäisiäsi
Monikon partitiiviväkinäisiämmeMonikon partitiiviväkinäisiänne
Monikon partitiiviväkinäisiäänMonikon partitiiviväkinäisiänsä
InessiiviväkinäisessäInessiiviväkinäisessäni
InessiiviväkinäisessäsiInessiiviväkinäisessämme
InessiiviväkinäisessänneInessiiviväkinäisessään
InessiiviväkinäisessänsäMonikon inessiiviväkinäisissä
Monikon inessiiviväkinäisissäniMonikon inessiiviväkinäisissäsi
Monikon inessiiviväkinäisissämmeMonikon inessiiviväkinäisissänne
Monikon inessiiviväkinäisissäänMonikon inessiiviväkinäisissänsä
ElatiiviväkinäisestäElatiiviväkinäisestäni
ElatiiviväkinäisestäsiElatiiviväkinäisestämme
ElatiiviväkinäisestänneElatiiviväkinäisestään
ElatiiviväkinäisestänsäMonikon elatiiviväkinäisistä
Monikon elatiiviväkinäisistäniMonikon elatiiviväkinäisistäsi
Monikon elatiiviväkinäisistämmeMonikon elatiiviväkinäisistänne
Monikon elatiiviväkinäisistäänMonikon elatiiviväkinäisistänsä
IllatiiviväkinäiseenIllatiiviväkinäiseeni
IllatiiviväkinäiseesiIllatiiviväkinäiseemme
IllatiiviväkinäiseenneIllatiiviväkinäiseensä
Monikon illatiiviväkinäisiinMonikon illatiiviväkinäisiini
Monikon illatiiviväkinäisiisiMonikon illatiiviväkinäisiimme
Monikon illatiiviväkinäisiinneMonikon illatiiviväkinäisiinsä
AdessiiviväkinäiselläAdessiiviväkinäiselläni
AdessiiviväkinäiselläsiAdessiiviväkinäisellämme
AdessiiviväkinäisellänneAdessiiviväkinäisellään
AdessiiviväkinäisellänsäMonikon adessiiviväkinäisillä
Monikon adessiiviväkinäisilläniMonikon adessiiviväkinäisilläsi
Monikon adessiiviväkinäisillämmeMonikon adessiiviväkinäisillänne
Monikon adessiiviväkinäisilläänMonikon adessiiviväkinäisillänsä
AblatiiviväkinäiseltäAblatiiviväkinäiseltäni
AblatiiviväkinäiseltäsiAblatiiviväkinäiseltämme
AblatiiviväkinäiseltänneAblatiiviväkinäiseltään
AblatiiviväkinäiseltänsäMonikon ablatiiviväkinäisiltä
Monikon ablatiiviväkinäisiltäniMonikon ablatiiviväkinäisiltäsi
Monikon ablatiiviväkinäisiltämmeMonikon ablatiiviväkinäisiltänne
Monikon ablatiiviväkinäisiltäänMonikon ablatiiviväkinäisiltänsä
AllatiiviväkinäiselleAllatiiviväkinäiselleni
AllatiiviväkinäisellesiAllatiiviväkinäisellemme
AllatiiviväkinäisellenneAllatiiviväkinäiselleen
AllatiiviväkinäisellensäMonikon allatiiviväkinäisille
Monikon allatiiviväkinäisilleniMonikon allatiiviväkinäisillesi
Monikon allatiiviväkinäisillemmeMonikon allatiiviväkinäisillenne
Monikon allatiiviväkinäisilleenMonikon allatiiviväkinäisillensä
EssiiviväkinäisenäEssiiviväkinäisenäni
EssiiviväkinäisenäsiEssiiviväkinäisenämme
EssiiviväkinäisenänneEssiiviväkinäisenään
EssiiviväkinäisenänsäMonikon essiiviväkinäisinä
Monikon essiiviväkinäisinäniMonikon essiiviväkinäisinäsi
Monikon essiiviväkinäisinämmeMonikon essiiviväkinäisinänne
Monikon essiiviväkinäisinäänMonikon essiiviväkinäisinänsä
TranslatiiviväkinäiseksiTranslatiiviväkinäisekseni
TranslatiiviväkinäiseksesiTranslatiiviväkinäiseksemme
TranslatiiviväkinäiseksenneTranslatiiviväkinäisekseen
TranslatiiviväkinäiseksensäMonikon translatiiviväkinäisiksi
Monikon translatiiviväkinäisikseniMonikon translatiiviväkinäisiksesi
Monikon translatiiviväkinäisiksemmeMonikon translatiiviväkinäisiksenne
Monikon translatiiviväkinäisikseenMonikon translatiiviväkinäisiksensä
Monikon instruktiiviväkinäisinAbessiiviväkinäisettä
AbessiiviväkinäisettäniAbessiiviväkinäisettäsi
AbessiiviväkinäisettämmeAbessiiviväkinäisettänne
AbessiiviväkinäisettäänAbessiiviväkinäisettänsä
Monikon abessiiviväkinäisittäMonikon abessiiviväkinäisittäni
Monikon abessiiviväkinäisittäsiMonikon abessiiviväkinäisittämme
Monikon abessiiviväkinäisittänneMonikon abessiiviväkinäisittään
Monikon abessiiviväkinäisittänsäMonikon komitatiiviväkinäisine
Monikon komitatiiviväkinäisineniMonikon komitatiiviväkinäisinesi
Monikon komitatiiviväkinäisinemmeMonikon komitatiiviväkinäisinenne
Monikon komitatiiviväkinäisineenMonikon komitatiiviväkinäisinensä
Monikon akkusatiiviväkinäisetMonikon akkusatiiviväkinäiseni
Monikon akkusatiiviväkinäisesiMonikon akkusatiiviväkinäisemme
Monikon akkusatiiviväkinäisenneMonikon akkusatiiviväkinäisensä
AkkusatiiviväkinäiseniAkkusatiiviväkinäisesi
AkkusatiiviväkinäisemmeAkkusatiiviväkinäisenne
Akkusatiiviväkinäisensä