| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| Monikko | väkinäiset | Monikko | väkinäiseni |
| Monikko | väkinäisesi | Monikko | väkinäisemme |
| Monikko | väkinäisenne | Monikko | väkinäisensä |
| Genetiivi | väkinäisen | Genetiivi | väkinäiseni |
| Genetiivi | väkinäisesi | Genetiivi | väkinäisemme |
| Genetiivi | väkinäisenne | Genetiivi | väkinäisensä |
| Monikon genetiivi | väkinäisten | Monikon genetiivi | väkinäisien |
| Monikon genetiivi | väkinäisteni | Monikon genetiivi | väkinäisieni |
| Monikon genetiivi | väkinäistesi | Monikon genetiivi | väkinäisiesi |
| Monikon genetiivi | väkinäistemme | Monikon genetiivi | väkinäisiemme |
| Monikon genetiivi | väkinäistenne | Monikon genetiivi | väkinäisienne |
| Monikon genetiivi | väkinäistensä | Monikon genetiivi | väkinäisiensä |
| Partitiivi | väkinäistä | Partitiivi | väkinäistäni |
| Partitiivi | väkinäistäsi | Partitiivi | väkinäistämme |
| Partitiivi | väkinäistänne | Partitiivi | väkinäistään |
| Partitiivi | väkinäistänsä | Monikon partitiivi | väkinäisiä |
| Monikon partitiivi | väkinäisiäni | Monikon partitiivi | väkinäisiäsi |
| Monikon partitiivi | väkinäisiämme | Monikon partitiivi | väkinäisiänne |
| Monikon partitiivi | väkinäisiään | Monikon partitiivi | väkinäisiänsä |
| Inessiivi | väkinäisessä | Inessiivi | väkinäisessäni |
| Inessiivi | väkinäisessäsi | Inessiivi | väkinäisessämme |
| Inessiivi | väkinäisessänne | Inessiivi | väkinäisessään |
| Inessiivi | väkinäisessänsä | Monikon inessiivi | väkinäisissä |
| Monikon inessiivi | väkinäisissäni | Monikon inessiivi | väkinäisissäsi |
| Monikon inessiivi | väkinäisissämme | Monikon inessiivi | väkinäisissänne |
| Monikon inessiivi | väkinäisissään | Monikon inessiivi | väkinäisissänsä |
| Elatiivi | väkinäisestä | Elatiivi | väkinäisestäni |
| Elatiivi | väkinäisestäsi | Elatiivi | väkinäisestämme |
| Elatiivi | väkinäisestänne | Elatiivi | väkinäisestään |
| Elatiivi | väkinäisestänsä | Monikon elatiivi | väkinäisistä |
| Monikon elatiivi | väkinäisistäni | Monikon elatiivi | väkinäisistäsi |
| Monikon elatiivi | väkinäisistämme | Monikon elatiivi | väkinäisistänne |
| Monikon elatiivi | väkinäisistään | Monikon elatiivi | väkinäisistänsä |
| Illatiivi | väkinäiseen | Illatiivi | väkinäiseeni |
| Illatiivi | väkinäiseesi | Illatiivi | väkinäiseemme |
| Illatiivi | väkinäiseenne | Illatiivi | väkinäiseensä |
| Monikon illatiivi | väkinäisiin | Monikon illatiivi | väkinäisiini |
| Monikon illatiivi | väkinäisiisi | Monikon illatiivi | väkinäisiimme |
| Monikon illatiivi | väkinäisiinne | Monikon illatiivi | väkinäisiinsä |
| Adessiivi | väkinäisellä | Adessiivi | väkinäiselläni |
| Adessiivi | väkinäiselläsi | Adessiivi | väkinäisellämme |
| Adessiivi | väkinäisellänne | Adessiivi | väkinäisellään |
| Adessiivi | väkinäisellänsä | Monikon adessiivi | väkinäisillä |
| Monikon adessiivi | väkinäisilläni | Monikon adessiivi | väkinäisilläsi |
| Monikon adessiivi | väkinäisillämme | Monikon adessiivi | väkinäisillänne |
| Monikon adessiivi | väkinäisillään | Monikon adessiivi | väkinäisillänsä |
| Ablatiivi | väkinäiseltä | Ablatiivi | väkinäiseltäni |
| Ablatiivi | väkinäiseltäsi | Ablatiivi | väkinäiseltämme |
| Ablatiivi | väkinäiseltänne | Ablatiivi | väkinäiseltään |
| Ablatiivi | väkinäiseltänsä | Monikon ablatiivi | väkinäisiltä |
| Monikon ablatiivi | väkinäisiltäni | Monikon ablatiivi | väkinäisiltäsi |
| Monikon ablatiivi | väkinäisiltämme | Monikon ablatiivi | väkinäisiltänne |
| Monikon ablatiivi | väkinäisiltään | Monikon ablatiivi | väkinäisiltänsä |
| Allatiivi | väkinäiselle | Allatiivi | väkinäiselleni |
| Allatiivi | väkinäisellesi | Allatiivi | väkinäisellemme |
| Allatiivi | väkinäisellenne | Allatiivi | väkinäiselleen |
| Allatiivi | väkinäisellensä | Monikon allatiivi | väkinäisille |
| Monikon allatiivi | väkinäisilleni | Monikon allatiivi | väkinäisillesi |
| Monikon allatiivi | väkinäisillemme | Monikon allatiivi | väkinäisillenne |
| Monikon allatiivi | väkinäisilleen | Monikon allatiivi | väkinäisillensä |
| Essiivi | väkinäisenä | Essiivi | väkinäisenäni |
| Essiivi | väkinäisenäsi | Essiivi | väkinäisenämme |
| Essiivi | väkinäisenänne | Essiivi | väkinäisenään |
| Essiivi | väkinäisenänsä | Monikon essiivi | väkinäisinä |
| Monikon essiivi | väkinäisinäni | Monikon essiivi | väkinäisinäsi |
| Monikon essiivi | väkinäisinämme | Monikon essiivi | väkinäisinänne |
| Monikon essiivi | väkinäisinään | Monikon essiivi | väkinäisinänsä |
| Translatiivi | väkinäiseksi | Translatiivi | väkinäisekseni |
| Translatiivi | väkinäiseksesi | Translatiivi | väkinäiseksemme |
| Translatiivi | väkinäiseksenne | Translatiivi | väkinäisekseen |
| Translatiivi | väkinäiseksensä | Monikon translatiivi | väkinäisiksi |
| Monikon translatiivi | väkinäisikseni | Monikon translatiivi | väkinäisiksesi |
| Monikon translatiivi | väkinäisiksemme | Monikon translatiivi | väkinäisiksenne |
| Monikon translatiivi | väkinäisikseen | Monikon translatiivi | väkinäisiksensä |
| Monikon instruktiivi | väkinäisin | Abessiivi | väkinäisettä |
| Abessiivi | väkinäisettäni | Abessiivi | väkinäisettäsi |
| Abessiivi | väkinäisettämme | Abessiivi | väkinäisettänne |
| Abessiivi | väkinäisettään | Abessiivi | väkinäisettänsä |
| Monikon abessiivi | väkinäisittä | Monikon abessiivi | väkinäisittäni |
| Monikon abessiivi | väkinäisittäsi | Monikon abessiivi | väkinäisittämme |
| Monikon abessiivi | väkinäisittänne | Monikon abessiivi | väkinäisittään |
| Monikon abessiivi | väkinäisittänsä | Monikon komitatiivi | väkinäisine |
| Monikon komitatiivi | väkinäisineni | Monikon komitatiivi | väkinäisinesi |
| Monikon komitatiivi | väkinäisinemme | Monikon komitatiivi | väkinäisinenne |
| Monikon komitatiivi | väkinäisineen | Monikon komitatiivi | väkinäisinensä |
| Monikon akkusatiivi | väkinäiset | Monikon akkusatiivi | väkinäiseni |
| Monikon akkusatiivi | väkinäisesi | Monikon akkusatiivi | väkinäisemme |
| Monikon akkusatiivi | väkinäisenne | Monikon akkusatiivi | väkinäisensä |
| Akkusatiivi | väkinäiseni | Akkusatiivi | väkinäisesi |
| Akkusatiivi | väkinäisemme | Akkusatiivi | väkinäisenne |
| Akkusatiivi | väkinäisensä |