| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | lääkeaineoppi | |
| Monikko | asediasulfoninatriumit | Genetiivi | asediasulfoninatriumin |
| Monikon genetiivi | asediasulfoninatriumien | Partitiivi | asediasulfoninatriumia |
| Monikon partitiivi | asediasulfoninatriumeja | Inessiivi | asediasulfoninatriumissa |
| Monikon inessiivi | asediasulfoninatriumeissa | Elatiivi | asediasulfoninatriumista |
| Monikon elatiivi | asediasulfoninatriumeista | Illatiivi | asediasulfoninatriumiin |
| Monikon illatiivi | asediasulfoninatriumeihin | Adessiivi | asediasulfoninatriumilla |
| Monikon adessiivi | asediasulfoninatriumeilla | Ablatiivi | asediasulfoninatriumilta |
| Monikon ablatiivi | asediasulfoninatriumeilta | Allatiivi | asediasulfoninatriumille |
| Monikon allatiivi | asediasulfoninatriumeille | Essiivi | asediasulfoninatriumina |
| Monikon essiivi | asediasulfoninatriumeina | Translatiivi | asediasulfoninatriumiksi |
| Monikon translatiivi | asediasulfoninatriumeiksi | Monikon instruktiivi | asediasulfoninatriumein |
| Abessiivi | asediasulfoninatriumitta | Monikon abessiivi | asediasulfoninatriumeitta |
| Monikon akkusatiivi | asediasulfoninatriumit |