Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.

Tarkoititko ottaa?

Esimerkit

  • (Minä) en / (Sinä) et / Hän ei ottanut sitä.
  • (Minä) olen / (Sinä) olet / Hän on ottanut sen.
  • (Minä) olin / (Sinä) olit / Hän oli ottanut sen.

Taivutusmuodot

MonikkoottaneetMonikkoottaneeni
MonikkoottaneesiMonikkoottaneemme
MonikkoottaneenneMonikkoottaneensa
GenetiiviottaneenGenetiiviottaneeni
GenetiiviottaneesiGenetiiviottaneemme
GenetiiviottaneenneGenetiiviottaneensa
Monikon genetiiviottaneidenMonikon genetiiviottaneitten
Monikon genetiiviottaneideniMonikon genetiiviottaneitteni
Monikon genetiiviottaneidesiMonikon genetiiviottaneittesi
Monikon genetiiviottaneidemmeMonikon genetiiviottaneittemme
Monikon genetiiviottaneidenneMonikon genetiiviottaneittenne
Monikon genetiiviottaneidensaMonikon genetiiviottaneittensa
PartitiiviottanuttaPartitiiviottanuttani
PartitiiviottanuttasiPartitiiviottanuttamme
PartitiiviottanuttannePartitiiviottanuttaan
PartitiiviottanuttansaMonikon partitiiviottaneita
Monikon partitiiviottaneitaniMonikon partitiiviottaneitasi
Monikon partitiiviottaneitammeMonikon partitiiviottaneitanne
Monikon partitiiviottaneitaanMonikon partitiiviottaneitansa
InessiiviottaneessaInessiiviottaneessani
InessiiviottaneessasiInessiiviottaneessamme
InessiiviottaneessanneInessiiviottaneessaan
InessiiviottaneessansaMonikon inessiiviottaneissa
Monikon inessiiviottaneissaniMonikon inessiiviottaneissasi
Monikon inessiiviottaneissammeMonikon inessiiviottaneissanne
Monikon inessiiviottaneissaanMonikon inessiiviottaneissansa
ElatiiviottaneestaElatiiviottaneestani
ElatiiviottaneestasiElatiiviottaneestamme
ElatiiviottaneestanneElatiiviottaneestaan
ElatiiviottaneestansaMonikon elatiiviottaneista
Monikon elatiiviottaneistaniMonikon elatiiviottaneistasi
Monikon elatiiviottaneistammeMonikon elatiiviottaneistanne
Monikon elatiiviottaneistaanMonikon elatiiviottaneistansa
IllatiiviottaneeseenIllatiiviottaneeseeni
IllatiiviottaneeseesiIllatiiviottaneeseemme
IllatiiviottaneeseenneIllatiiviottaneeseensa
Monikon illatiiviottaneisiinMonikon illatiiviottaneihin
Monikon illatiiviottaneisiiniMonikon illatiiviottaneihini
Monikon illatiiviottaneisiisiMonikon illatiiviottaneihisi
Monikon illatiiviottaneisiimmeMonikon illatiiviottaneihimme
Monikon illatiiviottaneisiinneMonikon illatiiviottaneihinne
Monikon illatiiviottaneisiinsaMonikon illatiiviottaneihinsa
AdessiiviottaneellaAdessiiviottaneellani
AdessiiviottaneellasiAdessiiviottaneellamme
AdessiiviottaneellanneAdessiiviottaneellaan
AdessiiviottaneellansaMonikon adessiiviottaneilla
Monikon adessiiviottaneillaniMonikon adessiiviottaneillasi
Monikon adessiiviottaneillammeMonikon adessiiviottaneillanne
Monikon adessiiviottaneillaanMonikon adessiiviottaneillansa
AblatiiviottaneeltaAblatiiviottaneeltani
AblatiiviottaneeltasiAblatiiviottaneeltamme
AblatiiviottaneeltanneAblatiiviottaneeltaan
AblatiiviottaneeltansaMonikon ablatiiviottaneilta
Monikon ablatiiviottaneiltaniMonikon ablatiiviottaneiltasi
Monikon ablatiiviottaneiltammeMonikon ablatiiviottaneiltanne
Monikon ablatiiviottaneiltaanMonikon ablatiiviottaneiltansa
AllatiiviottaneelleAllatiiviottaneelleni
AllatiiviottaneellesiAllatiiviottaneellemme
AllatiiviottaneellenneAllatiiviottaneelleen
AllatiiviottaneellensaMonikon allatiiviottaneille
Monikon allatiiviottaneilleniMonikon allatiiviottaneillesi
Monikon allatiiviottaneillemmeMonikon allatiiviottaneillenne
Monikon allatiiviottaneilleenMonikon allatiiviottaneillensa
EssiiviottaneenaEssiiviottaneenani
EssiiviottaneenasiEssiiviottaneenamme
EssiiviottaneenanneEssiiviottaneenaan
EssiiviottaneenansaMonikon essiiviottaneina
Monikon essiiviottaneinaniMonikon essiiviottaneinasi
Monikon essiiviottaneinammeMonikon essiiviottaneinanne
Monikon essiiviottaneinaanMonikon essiiviottaneinansa
TranslatiiviottaneeksiTranslatiiviottaneekseni
TranslatiiviottaneeksesiTranslatiiviottaneeksemme
TranslatiiviottaneeksenneTranslatiiviottaneekseen
TranslatiiviottaneeksensaMonikon translatiiviottaneiksi
Monikon translatiiviottaneikseniMonikon translatiiviottaneiksesi
Monikon translatiiviottaneiksemmeMonikon translatiiviottaneiksenne
Monikon translatiiviottaneikseenMonikon translatiiviottaneiksensa
Monikon instruktiiviottaneinAbessiiviottaneetta
AbessiiviottaneettaniAbessiiviottaneettasi
AbessiiviottaneettammeAbessiiviottaneettanne
AbessiiviottaneettaanAbessiiviottaneettansa
Monikon abessiiviottaneittaMonikon abessiiviottaneittani
Monikon abessiiviottaneittasiMonikon abessiiviottaneittamme
Monikon abessiiviottaneittanneMonikon abessiiviottaneittaan
Monikon abessiiviottaneittansaMonikon komitatiiviottaneine
Monikon komitatiiviottaneineniMonikon komitatiiviottaneinesi
Monikon komitatiiviottaneinemmeMonikon komitatiiviottaneinenne
Monikon komitatiiviottaneineenMonikon komitatiiviottaneinensa
Monikon akkusatiiviottaneetMonikon akkusatiiviottaneeni
Monikon akkusatiiviottaneesiMonikon akkusatiiviottaneemme
Monikon akkusatiiviottaneenneMonikon akkusatiiviottaneensa
AkkusatiiviottaneeniAkkusatiiviottaneesi
AkkusatiiviottaneemmeAkkusatiiviottaneenne
Akkusatiiviottaneensa