Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.
| Monikko | ottaneet | Monikko | ottaneeni |
| Monikko | ottaneesi | Monikko | ottaneemme |
| Monikko | ottaneenne | Monikko | ottaneensa |
| Genetiivi | ottaneen | Genetiivi | ottaneeni |
| Genetiivi | ottaneesi | Genetiivi | ottaneemme |
| Genetiivi | ottaneenne | Genetiivi | ottaneensa |
| Monikon genetiivi | ottaneiden | Monikon genetiivi | ottaneitten |
| Monikon genetiivi | ottaneideni | Monikon genetiivi | ottaneitteni |
| Monikon genetiivi | ottaneidesi | Monikon genetiivi | ottaneittesi |
| Monikon genetiivi | ottaneidemme | Monikon genetiivi | ottaneittemme |
| Monikon genetiivi | ottaneidenne | Monikon genetiivi | ottaneittenne |
| Monikon genetiivi | ottaneidensa | Monikon genetiivi | ottaneittensa |
| Partitiivi | ottanutta | Partitiivi | ottanuttani |
| Partitiivi | ottanuttasi | Partitiivi | ottanuttamme |
| Partitiivi | ottanuttanne | Partitiivi | ottanuttaan |
| Partitiivi | ottanuttansa | Monikon partitiivi | ottaneita |
| Monikon partitiivi | ottaneitani | Monikon partitiivi | ottaneitasi |
| Monikon partitiivi | ottaneitamme | Monikon partitiivi | ottaneitanne |
| Monikon partitiivi | ottaneitaan | Monikon partitiivi | ottaneitansa |
| Inessiivi | ottaneessa | Inessiivi | ottaneessani |
| Inessiivi | ottaneessasi | Inessiivi | ottaneessamme |
| Inessiivi | ottaneessanne | Inessiivi | ottaneessaan |
| Inessiivi | ottaneessansa | Monikon inessiivi | ottaneissa |
| Monikon inessiivi | ottaneissani | Monikon inessiivi | ottaneissasi |
| Monikon inessiivi | ottaneissamme | Monikon inessiivi | ottaneissanne |
| Monikon inessiivi | ottaneissaan | Monikon inessiivi | ottaneissansa |
| Elatiivi | ottaneesta | Elatiivi | ottaneestani |
| Elatiivi | ottaneestasi | Elatiivi | ottaneestamme |
| Elatiivi | ottaneestanne | Elatiivi | ottaneestaan |
| Elatiivi | ottaneestansa | Monikon elatiivi | ottaneista |
| Monikon elatiivi | ottaneistani | Monikon elatiivi | ottaneistasi |
| Monikon elatiivi | ottaneistamme | Monikon elatiivi | ottaneistanne |
| Monikon elatiivi | ottaneistaan | Monikon elatiivi | ottaneistansa |
| Illatiivi | ottaneeseen | Illatiivi | ottaneeseeni |
| Illatiivi | ottaneeseesi | Illatiivi | ottaneeseemme |
| Illatiivi | ottaneeseenne | Illatiivi | ottaneeseensa |
| Monikon illatiivi | ottaneisiin | Monikon illatiivi | ottaneihin |
| Monikon illatiivi | ottaneisiini | Monikon illatiivi | ottaneihini |
| Monikon illatiivi | ottaneisiisi | Monikon illatiivi | ottaneihisi |
| Monikon illatiivi | ottaneisiimme | Monikon illatiivi | ottaneihimme |
| Monikon illatiivi | ottaneisiinne | Monikon illatiivi | ottaneihinne |
| Monikon illatiivi | ottaneisiinsa | Monikon illatiivi | ottaneihinsa |
| Adessiivi | ottaneella | Adessiivi | ottaneellani |
| Adessiivi | ottaneellasi | Adessiivi | ottaneellamme |
| Adessiivi | ottaneellanne | Adessiivi | ottaneellaan |
| Adessiivi | ottaneellansa | Monikon adessiivi | ottaneilla |
| Monikon adessiivi | ottaneillani | Monikon adessiivi | ottaneillasi |
| Monikon adessiivi | ottaneillamme | Monikon adessiivi | ottaneillanne |
| Monikon adessiivi | ottaneillaan | Monikon adessiivi | ottaneillansa |
| Ablatiivi | ottaneelta | Ablatiivi | ottaneeltani |
| Ablatiivi | ottaneeltasi | Ablatiivi | ottaneeltamme |
| Ablatiivi | ottaneeltanne | Ablatiivi | ottaneeltaan |
| Ablatiivi | ottaneeltansa | Monikon ablatiivi | ottaneilta |
| Monikon ablatiivi | ottaneiltani | Monikon ablatiivi | ottaneiltasi |
| Monikon ablatiivi | ottaneiltamme | Monikon ablatiivi | ottaneiltanne |
| Monikon ablatiivi | ottaneiltaan | Monikon ablatiivi | ottaneiltansa |
| Allatiivi | ottaneelle | Allatiivi | ottaneelleni |
| Allatiivi | ottaneellesi | Allatiivi | ottaneellemme |
| Allatiivi | ottaneellenne | Allatiivi | ottaneelleen |
| Allatiivi | ottaneellensa | Monikon allatiivi | ottaneille |
| Monikon allatiivi | ottaneilleni | Monikon allatiivi | ottaneillesi |
| Monikon allatiivi | ottaneillemme | Monikon allatiivi | ottaneillenne |
| Monikon allatiivi | ottaneilleen | Monikon allatiivi | ottaneillensa |
| Essiivi | ottaneena | Essiivi | ottaneenani |
| Essiivi | ottaneenasi | Essiivi | ottaneenamme |
| Essiivi | ottaneenanne | Essiivi | ottaneenaan |
| Essiivi | ottaneenansa | Monikon essiivi | ottaneina |
| Monikon essiivi | ottaneinani | Monikon essiivi | ottaneinasi |
| Monikon essiivi | ottaneinamme | Monikon essiivi | ottaneinanne |
| Monikon essiivi | ottaneinaan | Monikon essiivi | ottaneinansa |
| Translatiivi | ottaneeksi | Translatiivi | ottaneekseni |
| Translatiivi | ottaneeksesi | Translatiivi | ottaneeksemme |
| Translatiivi | ottaneeksenne | Translatiivi | ottaneekseen |
| Translatiivi | ottaneeksensa | Monikon translatiivi | ottaneiksi |
| Monikon translatiivi | ottaneikseni | Monikon translatiivi | ottaneiksesi |
| Monikon translatiivi | ottaneiksemme | Monikon translatiivi | ottaneiksenne |
| Monikon translatiivi | ottaneikseen | Monikon translatiivi | ottaneiksensa |
| Monikon instruktiivi | ottanein | Abessiivi | ottaneetta |
| Abessiivi | ottaneettani | Abessiivi | ottaneettasi |
| Abessiivi | ottaneettamme | Abessiivi | ottaneettanne |
| Abessiivi | ottaneettaan | Abessiivi | ottaneettansa |
| Monikon abessiivi | ottaneitta | Monikon abessiivi | ottaneittani |
| Monikon abessiivi | ottaneittasi | Monikon abessiivi | ottaneittamme |
| Monikon abessiivi | ottaneittanne | Monikon abessiivi | ottaneittaan |
| Monikon abessiivi | ottaneittansa | Monikon komitatiivi | ottaneine |
| Monikon komitatiivi | ottaneineni | Monikon komitatiivi | ottaneinesi |
| Monikon komitatiivi | ottaneinemme | Monikon komitatiivi | ottaneinenne |
| Monikon komitatiivi | ottaneineen | Monikon komitatiivi | ottaneinensa |
| Monikon akkusatiivi | ottaneet | Monikon akkusatiivi | ottaneeni |
| Monikon akkusatiivi | ottaneesi | Monikon akkusatiivi | ottaneemme |
| Monikon akkusatiivi | ottaneenne | Monikon akkusatiivi | ottaneensa |
| Akkusatiivi | ottaneeni | Akkusatiivi | ottaneesi |
| Akkusatiivi | ottaneemme | Akkusatiivi | ottaneenne |
| Akkusatiivi | ottaneensa |