| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Verbit | ||
| 1. | ||
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | vapaamielistyn | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | vapaamielistyt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | vapaamielistyy | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | vapaamielistymme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | vapaamielistytte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | vapaamielistyvät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | vapaamielistyin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | vapaamielistyit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | vapaamielistyi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | vapaamielistyimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | vapaamielistyitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | vapaamielistyivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | vapaamielistyisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | vapaamielistyisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | vapaamielistyisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | vapaamielistyisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | vapaamielistyisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | vapaamielistyisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | vapaamielisty | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | vapaamielistyköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | vapaamielistykäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | vapaamielistykää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | vapaamielistykööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | vapaamielistynen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | vapaamielistynet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | vapaamielistynee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | vapaamielistynemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | vapaamielistynette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | vapaamielistynevät |