| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | yleensä monikossa | |
| 3. | ||
| Monikko | makuuhaavat | Genetiivi | makuuhaavan |
| Monikon genetiivi | makuuhaavojen | Partitiivi | makuuhaavaa |
| Monikon partitiivi | makuuhaavoja | Inessiivi | makuuhaavassa |
| Monikon inessiivi | makuuhaavoissa | Elatiivi | makuuhaavasta |
| Monikon elatiivi | makuuhaavoista | Illatiivi | makuuhaavaan |
| Monikon illatiivi | makuuhaavoihin | Adessiivi | makuuhaavalla |
| Monikon adessiivi | makuuhaavoilla | Ablatiivi | makuuhaavalta |
| Monikon ablatiivi | makuuhaavoilta | Allatiivi | makuuhaavalle |
| Monikon allatiivi | makuuhaavoille | Essiivi | makuuhaavana |
| Monikon essiivi | makuuhaavoina | Translatiivi | makuuhaavaksi |
| Monikon translatiivi | makuuhaavoiksi | Monikon instruktiivi | makuuhaavoin |
| Abessiivi | makuuhaavatta | Monikon abessiivi | makuuhaavoitta |
| Monikon akkusatiivi | makuuhaavat |