| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | puhekieli | |
| Monikko | puutiaisaivokuumeet | Genetiivi | puutiaisaivokuumeen |
| Monikon genetiivi | puutiaisaivokuumeiden | Monikon genetiivi | puutiaisaivokuumeitten |
| Partitiivi | puutiaisaivokuumetta | Monikon partitiivi | puutiaisaivokuumeita |
| Inessiivi | puutiaisaivokuumeessa | Monikon inessiivi | puutiaisaivokuumeissa |
| Elatiivi | puutiaisaivokuumeesta | Monikon elatiivi | puutiaisaivokuumeista |
| Illatiivi | puutiaisaivokuumeeseen | Monikon illatiivi | puutiaisaivokuumeisiin |
| Monikon illatiivi | puutiaisaivokuumeihin | Adessiivi | puutiaisaivokuumeella |
| Monikon adessiivi | puutiaisaivokuumeilla | Ablatiivi | puutiaisaivokuumeelta |
| Monikon ablatiivi | puutiaisaivokuumeilta | Allatiivi | puutiaisaivokuumeelle |
| Monikon allatiivi | puutiaisaivokuumeille | Essiivi | puutiaisaivokuumeena |
| Monikon essiivi | puutiaisaivokuumeina | Translatiivi | puutiaisaivokuumeeksi |
| Monikon translatiivi | puutiaisaivokuumeiksi | Monikon instruktiivi | puutiaisaivokuumein |
| Abessiivi | puutiaisaivokuumeetta | Monikon abessiivi | puutiaisaivokuumeitta |
| Monikon akkusatiivi | puutiaisaivokuumeet |