| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Erisnimet | ||
| 1. | ||
| Monikko | arabiat | Genetiivi | arabian |
| Monikon genetiivi | arabioiden | Monikon genetiivi | arabioitten |
| Partitiivi | arabiaa | Monikon partitiivi | arabioita |
| Inessiivi | arabiassa | Monikon inessiivi | arabioissa |
| Elatiivi | arabiasta | Monikon elatiivi | arabioista |
| Illatiivi | arabiaan | Monikon illatiivi | arabioihin |
| Adessiivi | arabialla | Monikon adessiivi | arabioilla |
| Ablatiivi | arabialta | Monikon ablatiivi | arabioilta |
| Allatiivi | arabialle | Monikon allatiivi | arabioille |
| Essiivi | arabiana | Monikon essiivi | arabioina |
| Translatiivi | arabiaksi | Monikon translatiivi | arabioiksi |
| Monikon instruktiivi | arabioin | Abessiivi | arabiatta |
| Monikon abessiivi | arabioitta | Monikon akkusatiivi | arabiat |