Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Vaihtoehtoiset kirjoitusmuodot

KäännösKontekstiÄäninäyte
Verbit
1.shakki
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensšakkaanYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensšakkaat
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensšakkaaMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensšakkaamme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensšakkaatteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensšakkaavat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektišakkasinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektišakkasit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektišakkasiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektišakkasimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektišakkasitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektišakkasivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensšakkaisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensšakkaisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensšakkaisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensšakkaisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensšakkaisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensšakkaisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensšakkaaYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensšakatkoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensšakatkaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensšakatkaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensšakatkootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensšakannen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensšakannetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensšakannee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensšakannemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensšakannette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensšakannevat