| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | šakkaan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | šakkaat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | šakkaa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | šakkaamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | šakkaatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | šakkaavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | šakkasin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | šakkasit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | šakkasi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | šakkasimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | šakkasitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | šakkasivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | šakkaisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | šakkaisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | šakkaisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | šakkaisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | šakkaisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | šakkaisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | šakkaa | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | šakatkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | šakatkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | šakatkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | šakatkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | šakannen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | šakannet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | šakannee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | šakannemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | šakannette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | šakannevat | | |