| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| Monikko | tiskialtaat | Genetiivi | tiskialtaan |
| Monikon genetiivi | tiskialtaiden | Monikon genetiivi | tiskialtaitten |
| Partitiivi | tiskiallasta | Monikon partitiivi | tiskialtaita |
| Inessiivi | tiskialtaassa | Monikon inessiivi | tiskialtaissa |
| Elatiivi | tiskialtaasta | Monikon elatiivi | tiskialtaista |
| Illatiivi | tiskialtaaseen | Monikon illatiivi | tiskialtaisiin |
| Adessiivi | tiskialtaalla | Monikon adessiivi | tiskialtailla |
| Ablatiivi | tiskialtaalta | Monikon ablatiivi | tiskialtailta |
| Allatiivi | tiskialtaalle | Monikon allatiivi | tiskialtaille |
| Essiivi | tiskialtaana | Monikon essiivi | tiskialtaina |
| Translatiivi | tiskialtaaksi | Monikon translatiivi | tiskialtaiksi |
| Monikon instruktiivi | tiskialtain | Abessiivi | tiskialtaatta |
| Monikon abessiivi | tiskialtaitta | Monikon akkusatiivi | tiskialtaat |