Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Substantiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkotehosterokotuksetGenetiivitehosterokotuksen
Monikon genetiivitehosterokotustenMonikon genetiivitehosterokotuksien
PartitiivitehosterokotustaMonikon partitiivitehosterokotuksia
InessiivitehosterokotuksessaMonikon inessiivitehosterokotuksissa
ElatiivitehosterokotuksestaMonikon elatiivitehosterokotuksista
IllatiivitehosterokotukseenMonikon illatiivitehosterokotuksiin
AdessiivitehosterokotuksellaMonikon adessiivitehosterokotuksilla
AblatiivitehosterokotukseltaMonikon ablatiivitehosterokotuksilta
AllatiivitehosterokotukselleMonikon allatiivitehosterokotuksille
EssiivitehosterokotuksenaMonikon essiivitehosterokotuksina
TranslatiivitehosterokotukseksiMonikon translatiivitehosterokotuksiksi
Monikon instruktiivitehosterokotuksinAbessiivitehosterokotuksetta
Monikon abessiivitehosterokotuksittaMonikon akkusatiivitehosterokotukset