| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | ostmark |
| Monikko | itämarkat | Genetiivi | itämarkan |
| Monikon genetiivi | itämarkkojen | Partitiivi | itämarkkaa |
| Monikon partitiivi | itämarkkoja | Inessiivi | itämarkassa |
| Monikon inessiivi | itämarkoissa | Elatiivi | itämarkasta |
| Monikon elatiivi | itämarkoista | Illatiivi | itämarkkaan |
| Monikon illatiivi | itämarkkoihin | Adessiivi | itämarkalla |
| Monikon adessiivi | itämarkoilla | Ablatiivi | itämarkalta |
| Monikon ablatiivi | itämarkoilta | Allatiivi | itämarkalle |
| Monikon allatiivi | itämarkoille | Essiivi | itämarkkana |
| Monikon essiivi | itämarkkoina | Translatiivi | itämarkaksi |
| Monikon translatiivi | itämarkoiksi | Monikon instruktiivi | itämarkoin |
| Abessiivi | itämarkatta | Monikon abessiivi | itämarkoitta |
| Monikon akkusatiivi | itämarkat |