| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | vakautan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | vakautat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | vakautamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | vakautatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | vakauttavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | vakautin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | vakautit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | vakautti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | vakautimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | vakautitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | vakauttivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | vakauttaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | vakauttaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | vakauttaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | vakauttaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | vakauttaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | vakauttaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | vakauta |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | vakauttakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | vakauttakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | vakauttakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | vakauttakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | vakauttanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | vakauttanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | vakauttanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | vakauttanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | vakauttanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | vakauttanevat |