| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | huumorit | Genetiivi | huumorin |
| Monikon genetiivi | huumorien | Monikon genetiivi | huumoreiden |
| Monikon genetiivi | huumoreitten | Partitiivi | huumoria |
| Monikon partitiivi | huumoreita | Monikon partitiivi | huumoreja |
| Inessiivi | huumorissa | Monikon inessiivi | huumoreissa |
| Elatiivi | huumorista | Monikon elatiivi | huumoreista |
| Illatiivi | huumoriin | Monikon illatiivi | huumoreihin |
| Adessiivi | huumorilla | Monikon adessiivi | huumoreilla |
| Ablatiivi | huumorilta | Monikon ablatiivi | huumoreilta |
| Allatiivi | huumorille | Monikon allatiivi | huumoreille |
| Essiivi | huumorina | Monikon essiivi | huumoreina |
| Translatiivi | huumoriksi | Monikon translatiivi | huumoreiksi |
| Monikon instruktiivi | huumorein | Abessiivi | huumoritta |
| Monikon abessiivi | huumoreitta | Monikon akkusatiivi | huumorit |