| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | palatalization |
| japani | 口蓋音化 (kōgaionka) |
| ranska | palatalisation |
| saksa | Palatalisierung |
| venäjä | палатализа́ция (palatalizátsija), смягче́ние (smjagtšénije) |
| Monikko | palatalisoinnit | Genetiivi | palatalisoinnin |
| Monikon genetiivi | palatalisointien | Partitiivi | palatalisointia |
| Monikon partitiivi | palatalisointeja | Inessiivi | palatalisoinnissa |
| Monikon inessiivi | palatalisoinneissa | Elatiivi | palatalisoinnista |
| Monikon elatiivi | palatalisoinneista | Illatiivi | palatalisointiin |
| Monikon illatiivi | palatalisointeihin | Adessiivi | palatalisoinnilla |
| Monikon adessiivi | palatalisoinneilla | Ablatiivi | palatalisoinnilta |
| Monikon ablatiivi | palatalisoinneilta | Allatiivi | palatalisoinnille |
| Monikon allatiivi | palatalisoinneille | Essiivi | palatalisointina |
| Monikon essiivi | palatalisointeina | Translatiivi | palatalisoinniksi |
| Monikon translatiivi | palatalisoinneiksi | Monikon instruktiivi | palatalisoinnein |
| Abessiivi | palatalisoinnitta | Monikon abessiivi | palatalisoinneitta |
| Monikon akkusatiivi | palatalisoinnit |