| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | wattimittarit | Genetiivi | wattimittarin |
| Monikon genetiivi | wattimittarien | Monikon genetiivi | wattimittareiden |
| Monikon genetiivi | wattimittareitten | Partitiivi | wattimittaria |
| Monikon partitiivi | wattimittareita | Monikon partitiivi | wattimittareja |
| Inessiivi | wattimittarissa | Monikon inessiivi | wattimittareissa |
| Elatiivi | wattimittarista | Monikon elatiivi | wattimittareista |
| Illatiivi | wattimittariin | Monikon illatiivi | wattimittareihin |
| Adessiivi | wattimittarilla | Monikon adessiivi | wattimittareilla |
| Ablatiivi | wattimittarilta | Monikon ablatiivi | wattimittareilta |
| Allatiivi | wattimittarille | Monikon allatiivi | wattimittareille |
| Essiivi | wattimittarina | Monikon essiivi | wattimittareina |
| Translatiivi | wattimittariksi | Monikon translatiivi | wattimittareiksi |
| Monikon instruktiivi | wattimittarein | Abessiivi | wattimittaritta |
| Monikon abessiivi | wattimittareitta | Monikon akkusatiivi | wattimittarit |