| Käännös | |
|---|---|
| 1. | numbat {m} |
| 2. | |
| Monikko | pussimuurahaiskarhut | Genetiivi | pussimuurahaiskarhun |
| Monikon genetiivi | pussimuurahaiskarhujen | Partitiivi | pussimuurahaiskarhua |
| Monikon partitiivi | pussimuurahaiskarhuja | Inessiivi | pussimuurahaiskarhussa |
| Monikon inessiivi | pussimuurahaiskarhuissa | Elatiivi | pussimuurahaiskarhusta |
| Monikon elatiivi | pussimuurahaiskarhuista | Illatiivi | pussimuurahaiskarhuun |
| Monikon illatiivi | pussimuurahaiskarhuihin | Adessiivi | pussimuurahaiskarhulla |
| Monikon adessiivi | pussimuurahaiskarhuilla | Ablatiivi | pussimuurahaiskarhulta |
| Monikon ablatiivi | pussimuurahaiskarhuilta | Allatiivi | pussimuurahaiskarhulle |
| Monikon allatiivi | pussimuurahaiskarhuille | Essiivi | pussimuurahaiskarhuna |
| Monikon essiivi | pussimuurahaiskarhuina | Translatiivi | pussimuurahaiskarhuksi |
| Monikon translatiivi | pussimuurahaiskarhuiksi | Monikon instruktiivi | pussimuurahaiskarhuin |
| Abessiivi | pussimuurahaiskarhutta | Monikon abessiivi | pussimuurahaiskarhuitta |
| Monikon akkusatiivi | pussimuurahaiskarhut |