Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. lapsenomaisen herkkäuskoinen, lapsenomaisen hyväuskoinen, yksinkertainen

Taivutusmuodot

MonikkonaiivitMonikkonaiivini
MonikkonaiivisiMonikkonaiivimme
MonikkonaiivinneMonikkonaiivinsa
GenetiivinaiivinGenetiivinaiivini
GenetiivinaiivisiGenetiivinaiivimme
GenetiivinaiivinneGenetiivinaiivinsa
Monikon genetiivinaiivienMonikon genetiivinaiivieni
Monikon genetiivinaiiviesiMonikon genetiivinaiiviemme
Monikon genetiivinaiivienneMonikon genetiivinaiiviensa
PartitiivinaiiviaPartitiivinaiiviani
PartitiivinaiiviasiPartitiivinaiiviamme
PartitiivinaiiviannePartitiivinaiiviaan
PartitiivinaiiviansaMonikon partitiivinaiiveja
Monikon partitiivinaiivejaniMonikon partitiivinaiivejasi
Monikon partitiivinaiivejammeMonikon partitiivinaiivejanne
Monikon partitiivinaiivejaanMonikon partitiivinaiivejansa
InessiivinaiivissaInessiivinaiivissani
InessiivinaiivissasiInessiivinaiivissamme
InessiivinaiivissanneInessiivinaiivissaan
InessiivinaiivissansaMonikon inessiivinaiiveissa
Monikon inessiivinaiiveissaniMonikon inessiivinaiiveissasi
Monikon inessiivinaiiveissammeMonikon inessiivinaiiveissanne
Monikon inessiivinaiiveissaanMonikon inessiivinaiiveissansa
ElatiivinaiivistaElatiivinaiivistani
ElatiivinaiivistasiElatiivinaiivistamme
ElatiivinaiivistanneElatiivinaiivistaan
ElatiivinaiivistansaMonikon elatiivinaiiveista
Monikon elatiivinaiiveistaniMonikon elatiivinaiiveistasi
Monikon elatiivinaiiveistammeMonikon elatiivinaiiveistanne
Monikon elatiivinaiiveistaanMonikon elatiivinaiiveistansa
IllatiivinaiiviinIllatiivinaiiviini
IllatiivinaiiviisiIllatiivinaiiviimme
IllatiivinaiiviinneIllatiivinaiiviinsa
Monikon illatiivinaiiveihinMonikon illatiivinaiiveihini
Monikon illatiivinaiiveihisiMonikon illatiivinaiiveihimme
Monikon illatiivinaiiveihinneMonikon illatiivinaiiveihinsa
AdessiivinaiivillaAdessiivinaiivillani
AdessiivinaiivillasiAdessiivinaiivillamme
AdessiivinaiivillanneAdessiivinaiivillaan
AdessiivinaiivillansaMonikon adessiivinaiiveilla
Monikon adessiivinaiiveillaniMonikon adessiivinaiiveillasi
Monikon adessiivinaiiveillammeMonikon adessiivinaiiveillanne
Monikon adessiivinaiiveillaanMonikon adessiivinaiiveillansa
AblatiivinaiiviltaAblatiivinaiiviltani
AblatiivinaiiviltasiAblatiivinaiiviltamme
AblatiivinaiiviltanneAblatiivinaiiviltaan
AblatiivinaiiviltansaMonikon ablatiivinaiiveilta
Monikon ablatiivinaiiveiltaniMonikon ablatiivinaiiveiltasi
Monikon ablatiivinaiiveiltammeMonikon ablatiivinaiiveiltanne
Monikon ablatiivinaiiveiltaanMonikon ablatiivinaiiveiltansa
AllatiivinaiivilleAllatiivinaiivilleni
AllatiivinaiivillesiAllatiivinaiivillemme
AllatiivinaiivillenneAllatiivinaiivilleen
AllatiivinaiivillensaMonikon allatiivinaiiveille
Monikon allatiivinaiiveilleniMonikon allatiivinaiiveillesi
Monikon allatiivinaiiveillemmeMonikon allatiivinaiiveillenne
Monikon allatiivinaiiveilleenMonikon allatiivinaiiveillensa
EssiivinaiivinaEssiivinaiivinani
EssiivinaiivinasiEssiivinaiivinamme
EssiivinaiivinanneEssiivinaiivinaan
EssiivinaiivinansaMonikon essiivinaiiveina
Monikon essiivinaiiveinaniMonikon essiivinaiiveinasi
Monikon essiivinaiiveinammeMonikon essiivinaiiveinanne
Monikon essiivinaiiveinaanMonikon essiivinaiiveinansa
TranslatiivinaiiviksiTranslatiivinaiivikseni
TranslatiivinaiiviksesiTranslatiivinaiiviksemme
TranslatiivinaiiviksenneTranslatiivinaiivikseen
TranslatiivinaiiviksensaMonikon translatiivinaiiveiksi
Monikon translatiivinaiiveikseniMonikon translatiivinaiiveiksesi
Monikon translatiivinaiiveiksemmeMonikon translatiivinaiiveiksenne
Monikon translatiivinaiiveikseenMonikon translatiivinaiiveiksensa
Monikon instruktiivinaiiveinAbessiivinaiivitta
AbessiivinaiivittaniAbessiivinaiivittasi
AbessiivinaiivittammeAbessiivinaiivittanne
AbessiivinaiivittaanAbessiivinaiivittansa
Monikon abessiivinaiiveittaMonikon abessiivinaiiveittani
Monikon abessiivinaiiveittasiMonikon abessiivinaiiveittamme
Monikon abessiivinaiiveittanneMonikon abessiivinaiiveittaan
Monikon abessiivinaiiveittansaMonikon komitatiivinaiiveine
Monikon komitatiivinaiiveineniMonikon komitatiivinaiiveinesi
Monikon komitatiivinaiiveinemmeMonikon komitatiivinaiiveinenne
Monikon komitatiivinaiiveineenMonikon komitatiivinaiiveinensa
Monikon akkusatiivinaiivitMonikon akkusatiivinaiivini
Monikon akkusatiivinaiivisiMonikon akkusatiivinaiivimme
Monikon akkusatiivinaiivinneMonikon akkusatiivinaiivinsa
AkkusatiivinaiiviniAkkusatiivinaiivisi
AkkusatiivinaiivimmeAkkusatiivinaiivinne
Akkusatiivinaiivinsa

Luokat