| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | naiivit | Monikko | naiivini |
| Monikko | naiivisi | Monikko | naiivimme |
| Monikko | naiivinne | Monikko | naiivinsa |
| Genetiivi | naiivin | Genetiivi | naiivini |
| Genetiivi | naiivisi | Genetiivi | naiivimme |
| Genetiivi | naiivinne | Genetiivi | naiivinsa |
| Monikon genetiivi | naiivien | Monikon genetiivi | naiivieni |
| Monikon genetiivi | naiiviesi | Monikon genetiivi | naiiviemme |
| Monikon genetiivi | naiivienne | Monikon genetiivi | naiiviensa |
| Partitiivi | naiivia | Partitiivi | naiiviani |
| Partitiivi | naiiviasi | Partitiivi | naiiviamme |
| Partitiivi | naiivianne | Partitiivi | naiiviaan |
| Partitiivi | naiiviansa | Monikon partitiivi | naiiveja |
| Monikon partitiivi | naiivejani | Monikon partitiivi | naiivejasi |
| Monikon partitiivi | naiivejamme | Monikon partitiivi | naiivejanne |
| Monikon partitiivi | naiivejaan | Monikon partitiivi | naiivejansa |
| Inessiivi | naiivissa | Inessiivi | naiivissani |
| Inessiivi | naiivissasi | Inessiivi | naiivissamme |
| Inessiivi | naiivissanne | Inessiivi | naiivissaan |
| Inessiivi | naiivissansa | Monikon inessiivi | naiiveissa |
| Monikon inessiivi | naiiveissani | Monikon inessiivi | naiiveissasi |
| Monikon inessiivi | naiiveissamme | Monikon inessiivi | naiiveissanne |
| Monikon inessiivi | naiiveissaan | Monikon inessiivi | naiiveissansa |
| Elatiivi | naiivista | Elatiivi | naiivistani |
| Elatiivi | naiivistasi | Elatiivi | naiivistamme |
| Elatiivi | naiivistanne | Elatiivi | naiivistaan |
| Elatiivi | naiivistansa | Monikon elatiivi | naiiveista |
| Monikon elatiivi | naiiveistani | Monikon elatiivi | naiiveistasi |
| Monikon elatiivi | naiiveistamme | Monikon elatiivi | naiiveistanne |
| Monikon elatiivi | naiiveistaan | Monikon elatiivi | naiiveistansa |
| Illatiivi | naiiviin | Illatiivi | naiiviini |
| Illatiivi | naiiviisi | Illatiivi | naiiviimme |
| Illatiivi | naiiviinne | Illatiivi | naiiviinsa |
| Monikon illatiivi | naiiveihin | Monikon illatiivi | naiiveihini |
| Monikon illatiivi | naiiveihisi | Monikon illatiivi | naiiveihimme |
| Monikon illatiivi | naiiveihinne | Monikon illatiivi | naiiveihinsa |
| Adessiivi | naiivilla | Adessiivi | naiivillani |
| Adessiivi | naiivillasi | Adessiivi | naiivillamme |
| Adessiivi | naiivillanne | Adessiivi | naiivillaan |
| Adessiivi | naiivillansa | Monikon adessiivi | naiiveilla |
| Monikon adessiivi | naiiveillani | Monikon adessiivi | naiiveillasi |
| Monikon adessiivi | naiiveillamme | Monikon adessiivi | naiiveillanne |
| Monikon adessiivi | naiiveillaan | Monikon adessiivi | naiiveillansa |
| Ablatiivi | naiivilta | Ablatiivi | naiiviltani |
| Ablatiivi | naiiviltasi | Ablatiivi | naiiviltamme |
| Ablatiivi | naiiviltanne | Ablatiivi | naiiviltaan |
| Ablatiivi | naiiviltansa | Monikon ablatiivi | naiiveilta |
| Monikon ablatiivi | naiiveiltani | Monikon ablatiivi | naiiveiltasi |
| Monikon ablatiivi | naiiveiltamme | Monikon ablatiivi | naiiveiltanne |
| Monikon ablatiivi | naiiveiltaan | Monikon ablatiivi | naiiveiltansa |
| Allatiivi | naiiville | Allatiivi | naiivilleni |
| Allatiivi | naiivillesi | Allatiivi | naiivillemme |
| Allatiivi | naiivillenne | Allatiivi | naiivilleen |
| Allatiivi | naiivillensa | Monikon allatiivi | naiiveille |
| Monikon allatiivi | naiiveilleni | Monikon allatiivi | naiiveillesi |
| Monikon allatiivi | naiiveillemme | Monikon allatiivi | naiiveillenne |
| Monikon allatiivi | naiiveilleen | Monikon allatiivi | naiiveillensa |
| Essiivi | naiivina | Essiivi | naiivinani |
| Essiivi | naiivinasi | Essiivi | naiivinamme |
| Essiivi | naiivinanne | Essiivi | naiivinaan |
| Essiivi | naiivinansa | Monikon essiivi | naiiveina |
| Monikon essiivi | naiiveinani | Monikon essiivi | naiiveinasi |
| Monikon essiivi | naiiveinamme | Monikon essiivi | naiiveinanne |
| Monikon essiivi | naiiveinaan | Monikon essiivi | naiiveinansa |
| Translatiivi | naiiviksi | Translatiivi | naiivikseni |
| Translatiivi | naiiviksesi | Translatiivi | naiiviksemme |
| Translatiivi | naiiviksenne | Translatiivi | naiivikseen |
| Translatiivi | naiiviksensa | Monikon translatiivi | naiiveiksi |
| Monikon translatiivi | naiiveikseni | Monikon translatiivi | naiiveiksesi |
| Monikon translatiivi | naiiveiksemme | Monikon translatiivi | naiiveiksenne |
| Monikon translatiivi | naiiveikseen | Monikon translatiivi | naiiveiksensa |
| Monikon instruktiivi | naiivein | Abessiivi | naiivitta |
| Abessiivi | naiivittani | Abessiivi | naiivittasi |
| Abessiivi | naiivittamme | Abessiivi | naiivittanne |
| Abessiivi | naiivittaan | Abessiivi | naiivittansa |
| Monikon abessiivi | naiiveitta | Monikon abessiivi | naiiveittani |
| Monikon abessiivi | naiiveittasi | Monikon abessiivi | naiiveittamme |
| Monikon abessiivi | naiiveittanne | Monikon abessiivi | naiiveittaan |
| Monikon abessiivi | naiiveittansa | Monikon komitatiivi | naiiveine |
| Monikon komitatiivi | naiiveineni | Monikon komitatiivi | naiiveinesi |
| Monikon komitatiivi | naiiveinemme | Monikon komitatiivi | naiiveinenne |
| Monikon komitatiivi | naiiveineen | Monikon komitatiivi | naiiveinensa |
| Monikon akkusatiivi | naiivit | Monikon akkusatiivi | naiivini |
| Monikon akkusatiivi | naiivisi | Monikon akkusatiivi | naiivimme |
| Monikon akkusatiivi | naiivinne | Monikon akkusatiivi | naiivinsa |
| Akkusatiivi | naiivini | Akkusatiivi | naiivisi |
| Akkusatiivi | naiivimme | Akkusatiivi | naiivinne |
| Akkusatiivi | naiivinsa |