| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | valkosarvikuonot | Genetiivi | valkosarvikuonon |
| Monikon genetiivi | valkosarvikuonojen | Partitiivi | valkosarvikuonoa |
| Monikon partitiivi | valkosarvikuonoja | Inessiivi | valkosarvikuonossa |
| Monikon inessiivi | valkosarvikuonoissa | Elatiivi | valkosarvikuonosta |
| Monikon elatiivi | valkosarvikuonoista | Illatiivi | valkosarvikuonoon |
| Monikon illatiivi | valkosarvikuonoihin | Adessiivi | valkosarvikuonolla |
| Monikon adessiivi | valkosarvikuonoilla | Ablatiivi | valkosarvikuonolta |
| Monikon ablatiivi | valkosarvikuonoilta | Allatiivi | valkosarvikuonolle |
| Monikon allatiivi | valkosarvikuonoille | Essiivi | valkosarvikuonona |
| Monikon essiivi | valkosarvikuonoina | Translatiivi | valkosarvikuonoksi |
| Monikon translatiivi | valkosarvikuonoiksi | Monikon instruktiivi | valkosarvikuonoin |
| Abessiivi | valkosarvikuonotta | Monikon abessiivi | valkosarvikuonoitta |
| Monikon akkusatiivi | valkosarvikuonot |