| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | leveähuulisarvikuonot | Genetiivi | leveähuulisarvikuonon |
| Monikon genetiivi | leveähuulisarvikuonojen | Partitiivi | leveähuulisarvikuonoa |
| Monikon partitiivi | leveähuulisarvikuonoja | Inessiivi | leveähuulisarvikuonossa |
| Monikon inessiivi | leveähuulisarvikuonoissa | Elatiivi | leveähuulisarvikuonosta |
| Monikon elatiivi | leveähuulisarvikuonoista | Illatiivi | leveähuulisarvikuonoon |
| Monikon illatiivi | leveähuulisarvikuonoihin | Adessiivi | leveähuulisarvikuonolla |
| Monikon adessiivi | leveähuulisarvikuonoilla | Ablatiivi | leveähuulisarvikuonolta |
| Monikon ablatiivi | leveähuulisarvikuonoilta | Allatiivi | leveähuulisarvikuonolle |
| Monikon allatiivi | leveähuulisarvikuonoille | Essiivi | leveähuulisarvikuonona |
| Monikon essiivi | leveähuulisarvikuonoina | Translatiivi | leveähuulisarvikuonoksi |
| Monikon translatiivi | leveähuulisarvikuonoiksi | Monikon instruktiivi | leveähuulisarvikuonoin |
| Abessiivi | leveähuulisarvikuonotta | Monikon abessiivi | leveähuulisarvikuonoitta |
| Monikon akkusatiivi | leveähuulisarvikuonot |