| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | kielitiede | |
| Monikko | koodinvaihdot | Genetiivi | koodinvaihdon |
| Monikon genetiivi | koodinvaihtojen | Partitiivi | koodinvaihtoa |
| Monikon partitiivi | koodinvaihtoja | Inessiivi | koodinvaihdossa |
| Monikon inessiivi | koodinvaihdoissa | Elatiivi | koodinvaihdosta |
| Monikon elatiivi | koodinvaihdoista | Illatiivi | koodinvaihtoon |
| Monikon illatiivi | koodinvaihtoihin | Adessiivi | koodinvaihdolla |
| Monikon adessiivi | koodinvaihdoilla | Ablatiivi | koodinvaihdolta |
| Monikon ablatiivi | koodinvaihdoilta | Allatiivi | koodinvaihdolle |
| Monikon allatiivi | koodinvaihdoille | Essiivi | koodinvaihtona |
| Monikon essiivi | koodinvaihtoina | Translatiivi | koodinvaihdoksi |
| Monikon translatiivi | koodinvaihdoiksi | Monikon instruktiivi | koodinvaihdoin |
| Abessiivi | koodinvaihdotta | Monikon abessiivi | koodinvaihdoitta |
| Monikon akkusatiivi | koodinvaihdot |