| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | eskaloin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | eskaloit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | eskaloi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | eskaloimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | eskaloitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | eskaloivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | eskaloin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | eskaloit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | eskaloi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | eskaloimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | eskaloitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | eskaloivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | eskaloisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | eskaloisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | eskaloisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | eskaloisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | eskaloisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | eskaloisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | eskaloi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | eskaloikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | eskaloikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | eskaloikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | eskaloikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | eskaloinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | eskaloinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | eskaloinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | eskaloinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | eskaloinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | eskaloinevat | | |