| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | shigelloosit | Genetiivi | shigelloosin |
| Monikon genetiivi | shigelloosien | Partitiivi | shigelloosia |
| Monikon partitiivi | shigellooseja | Inessiivi | shigelloosissa |
| Monikon inessiivi | shigellooseissa | Elatiivi | shigelloosista |
| Monikon elatiivi | shigellooseista | Illatiivi | shigelloosiin |
| Monikon illatiivi | shigellooseihin | Adessiivi | shigelloosilla |
| Monikon adessiivi | shigellooseilla | Ablatiivi | shigelloosilta |
| Monikon ablatiivi | shigellooseilta | Allatiivi | shigelloosille |
| Monikon allatiivi | shigellooseille | Essiivi | shigelloosina |
| Monikon essiivi | shigellooseina | Translatiivi | shigelloosiksi |
| Monikon translatiivi | shigellooseiksi | Monikon instruktiivi | shigelloosein |
| Abessiivi | shigelloositta | Monikon abessiivi | shigellooseitta |
| Monikon akkusatiivi | shigelloosit |