| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| 4. | |
| Monikko | muovailuvahat | Genetiivi | muovailuvahan |
| Monikon genetiivi | muovailuvahojen | Partitiivi | muovailuvahaa |
| Monikon partitiivi | muovailuvahoja | Inessiivi | muovailuvahassa |
| Monikon inessiivi | muovailuvahoissa | Elatiivi | muovailuvahasta |
| Monikon elatiivi | muovailuvahoista | Illatiivi | muovailuvahaan |
| Monikon illatiivi | muovailuvahoihin | Adessiivi | muovailuvahalla |
| Monikon adessiivi | muovailuvahoilla | Ablatiivi | muovailuvahalta |
| Monikon ablatiivi | muovailuvahoilta | Allatiivi | muovailuvahalle |
| Monikon allatiivi | muovailuvahoille | Essiivi | muovailuvahana |
| Monikon essiivi | muovailuvahoina | Translatiivi | muovailuvahaksi |
| Monikon translatiivi | muovailuvahoiksi | Monikon instruktiivi | muovailuvahoin |
| Abessiivi | muovailuvahatta | Monikon abessiivi | muovailuvahoitta |
| Monikon akkusatiivi | muovailuvahat |