| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | lääketiede, harvinainen | ||
| Monikko | fistulat | Genetiivi | fistulan |
| Monikon genetiivi | fistuloiden | Monikon genetiivi | fistuloitten |
| Partitiivi | fistulaa | Monikon partitiivi | fistuloita |
| Inessiivi | fistulassa | Monikon inessiivi | fistuloissa |
| Elatiivi | fistulasta | Monikon elatiivi | fistuloista |
| Illatiivi | fistulaan | Monikon illatiivi | fistuloihin |
| Adessiivi | fistulalla | Monikon adessiivi | fistuloilla |
| Ablatiivi | fistulalta | Monikon ablatiivi | fistuloilta |
| Allatiivi | fistulalle | Monikon allatiivi | fistuloille |
| Essiivi | fistulana | Monikon essiivi | fistuloina |
| Translatiivi | fistulaksi | Monikon translatiivi | fistuloiksi |
| Monikon instruktiivi | fistuloin | Abessiivi | fistulatta |
| Monikon abessiivi | fistuloitta | Monikon akkusatiivi | fistulat |