Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
2.
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkovarustetutMonikkovarustettuni
MonikkovarustettusiMonikkovarustettumme
MonikkovarustettunneMonikkovarustettunsa
GenetiivivarustetunGenetiivivarustettuni
GenetiivivarustettusiGenetiivivarustettumme
GenetiivivarustettunneGenetiivivarustettunsa
Monikon genetiivivarustettujenMonikon genetiivivarustettujeni
Monikon genetiivivarustettujesiMonikon genetiivivarustettujemme
Monikon genetiivivarustettujenneMonikon genetiivivarustettujensa
PartitiivivarustettuaPartitiivivarustettuani
PartitiivivarustettuasiPartitiivivarustettuamme
PartitiivivarustettuannePartitiivivarustettuaan
PartitiivivarustettuansaMonikon partitiivivarustettuja
Monikon partitiivivarustettujaniMonikon partitiivivarustettujasi
Monikon partitiivivarustettujammeMonikon partitiivivarustettujanne
Monikon partitiivivarustettujaanMonikon partitiivivarustettujansa
InessiivivarustetussaInessiivivarustetussani
InessiivivarustetussasiInessiivivarustetussamme
InessiivivarustetussanneInessiivivarustetussaan
InessiivivarustetussansaMonikon inessiivivarustetuissa
Monikon inessiivivarustetuissaniMonikon inessiivivarustetuissasi
Monikon inessiivivarustetuissammeMonikon inessiivivarustetuissanne
Monikon inessiivivarustetuissaanMonikon inessiivivarustetuissansa
ElatiivivarustetustaElatiivivarustetustani
ElatiivivarustetustasiElatiivivarustetustamme
ElatiivivarustetustanneElatiivivarustetustaan
ElatiivivarustetustansaMonikon elatiivivarustetuista
Monikon elatiivivarustetuistaniMonikon elatiivivarustetuistasi
Monikon elatiivivarustetuistammeMonikon elatiivivarustetuistanne
Monikon elatiivivarustetuistaanMonikon elatiivivarustetuistansa
IllatiivivarustettuunIllatiivivarustettuuni
IllatiivivarustettuusiIllatiivivarustettuumme
IllatiivivarustettuunneIllatiivivarustettuunsa
Monikon illatiivivarustettuihinMonikon illatiivivarustettuihini
Monikon illatiivivarustettuihisiMonikon illatiivivarustettuihimme
Monikon illatiivivarustettuihinneMonikon illatiivivarustettuihinsa
AdessiivivarustetullaAdessiivivarustetullani
AdessiivivarustetullasiAdessiivivarustetullamme
AdessiivivarustetullanneAdessiivivarustetullaan
AdessiivivarustetullansaMonikon adessiivivarustetuilla
Monikon adessiivivarustetuillaniMonikon adessiivivarustetuillasi
Monikon adessiivivarustetuillammeMonikon adessiivivarustetuillanne
Monikon adessiivivarustetuillaanMonikon adessiivivarustetuillansa
AblatiivivarustetultaAblatiivivarustetultani
AblatiivivarustetultasiAblatiivivarustetultamme
AblatiivivarustetultanneAblatiivivarustetultaan
AblatiivivarustetultansaMonikon ablatiivivarustetuilta
Monikon ablatiivivarustetuiltaniMonikon ablatiivivarustetuiltasi
Monikon ablatiivivarustetuiltammeMonikon ablatiivivarustetuiltanne
Monikon ablatiivivarustetuiltaanMonikon ablatiivivarustetuiltansa
AllatiivivarustetulleAllatiivivarustetulleni
AllatiivivarustetullesiAllatiivivarustetullemme
AllatiivivarustetullenneAllatiivivarustetulleen
AllatiivivarustetullensaMonikon allatiivivarustetuille
Monikon allatiivivarustetuilleniMonikon allatiivivarustetuillesi
Monikon allatiivivarustetuillemmeMonikon allatiivivarustetuillenne
Monikon allatiivivarustetuilleenMonikon allatiivivarustetuillensa
EssiivivarustettunaEssiivivarustettunani
EssiivivarustettunasiEssiivivarustettunamme
EssiivivarustettunanneEssiivivarustettunaan
EssiivivarustettunansaMonikon essiivivarustettuina
Monikon essiivivarustettuinaniMonikon essiivivarustettuinasi
Monikon essiivivarustettuinammeMonikon essiivivarustettuinanne
Monikon essiivivarustettuinaanMonikon essiivivarustettuinansa
TranslatiivivarustetuksiTranslatiivivarustetukseni
TranslatiivivarustetuksesiTranslatiivivarustetuksemme
TranslatiivivarustetuksenneTranslatiivivarustetukseen
TranslatiivivarustetuksensaMonikon translatiivivarustetuiksi
Monikon translatiivivarustetuikseniMonikon translatiivivarustetuiksesi
Monikon translatiivivarustetuiksemmeMonikon translatiivivarustetuiksenne
Monikon translatiivivarustetuikseenMonikon translatiivivarustetuiksensa
Monikon instruktiivivarustetuinAbessiivivarustetutta
AbessiivivarustetuttaniAbessiivivarustetuttasi
AbessiivivarustetuttammeAbessiivivarustetuttanne
AbessiivivarustetuttaanAbessiivivarustetuttansa
Monikon abessiivivarustetuittaMonikon abessiivivarustetuittani
Monikon abessiivivarustetuittasiMonikon abessiivivarustetuittamme
Monikon abessiivivarustetuittanneMonikon abessiivivarustetuittaan
Monikon abessiivivarustetuittansaMonikon komitatiivivarustettuine
Monikon komitatiivivarustettuineniMonikon komitatiivivarustettuinesi
Monikon komitatiivivarustettuinemmeMonikon komitatiivivarustettuinenne
Monikon komitatiivivarustettuineenMonikon komitatiivivarustettuinensa
Monikon akkusatiivivarustetutMonikon akkusatiivivarustettuni
Monikon akkusatiivivarustettusiMonikon akkusatiivivarustettumme
Monikon akkusatiivivarustettunneMonikon akkusatiivivarustettunsa
AkkusatiivivarustettuniAkkusatiivivarustettusi
AkkusatiivivarustettummeAkkusatiivivarustettunne
Akkusatiivivarustettunsa

Luokat