| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | pagellit | Genetiivi | pagellin |
| Monikon genetiivi | pagellien | Partitiivi | pagellia |
| Monikon partitiivi | pagelleja | Inessiivi | pagellissa |
| Monikon inessiivi | pagelleissa | Elatiivi | pagellista |
| Monikon elatiivi | pagelleista | Illatiivi | pagelliin |
| Monikon illatiivi | pagelleihin | Adessiivi | pagellilla |
| Monikon adessiivi | pagelleilla | Ablatiivi | pagellilta |
| Monikon ablatiivi | pagelleilta | Allatiivi | pagellille |
| Monikon allatiivi | pagelleille | Essiivi | pagellina |
| Monikon essiivi | pagelleina | Translatiivi | pagelliksi |
| Monikon translatiivi | pagelleiksi | Monikon instruktiivi | pagellein |
| Abessiivi | pagellitta | Monikon abessiivi | pagelleitta |
| Monikon akkusatiivi | pagellit |