| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | preerikot | Genetiivi | preerikon |
| Monikon genetiivi | preerikkojen | Monikon genetiivi | preerikoiden |
| Monikon genetiivi | preerikoitten | Partitiivi | preerikkoa |
| Monikon partitiivi | preerikkoja | Monikon partitiivi | preerikoita |
| Inessiivi | preerikossa | Monikon inessiivi | preerikoissa |
| Elatiivi | preerikosta | Monikon elatiivi | preerikoista |
| Illatiivi | preerikkoon | Monikon illatiivi | preerikkoihin |
| Monikon illatiivi | preerikoihin | Adessiivi | preerikolla |
| Monikon adessiivi | preerikoilla | Ablatiivi | preerikolta |
| Monikon ablatiivi | preerikoilta | Allatiivi | preerikolle |
| Monikon allatiivi | preerikoille | Essiivi | preerikkona |
| Monikon essiivi | preerikkoina | Translatiivi | preerikoksi |
| Monikon translatiivi | preerikoiksi | Monikon instruktiivi | preerikoin |
| Abessiivi | preerikotta | Monikon abessiivi | preerikoitta |
| Monikon akkusatiivi | preerikot |