| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | infirmerie {f} | |
| 2. | dispensaire {m} | |
| 3. | salle {f} | |
| Monikko | potilassalit | Genetiivi | potilassalin |
| Monikon genetiivi | potilassalien | Partitiivi | potilassalia |
| Monikon partitiivi | potilassaleja | Inessiivi | potilassalissa |
| Monikon inessiivi | potilassaleissa | Elatiivi | potilassalista |
| Monikon elatiivi | potilassaleista | Illatiivi | potilassaliin |
| Monikon illatiivi | potilassaleihin | Adessiivi | potilassalilla |
| Monikon adessiivi | potilassaleilla | Ablatiivi | potilassalilta |
| Monikon ablatiivi | potilassaleilta | Allatiivi | potilassalille |
| Monikon allatiivi | potilassaleille | Essiivi | potilassalina |
| Monikon essiivi | potilassaleina | Translatiivi | potilassaliksi |
| Monikon translatiivi | potilassaleiksi | Monikon instruktiivi | potilassalein |
| Abessiivi | potilassalitta | Monikon abessiivi | potilassaleitta |
| Monikon akkusatiivi | potilassalit |