Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
1.
2.
3.
salle {f}
  • ÄäntäminenFrance

Taivutusmuodot

MonikkopotilassalitGenetiivipotilassalin
Monikon genetiivipotilassalienPartitiivipotilassalia
Monikon partitiivipotilassalejaInessiivipotilassalissa
Monikon inessiivipotilassaleissaElatiivipotilassalista
Monikon elatiivipotilassaleistaIllatiivipotilassaliin
Monikon illatiivipotilassaleihinAdessiivipotilassalilla
Monikon adessiivipotilassaleillaAblatiivipotilassalilta
Monikon ablatiivipotilassaleiltaAllatiivipotilassalille
Monikon allatiivipotilassaleilleEssiivipotilassalina
Monikon essiivipotilassaleinaTranslatiivipotilassaliksi
Monikon translatiivipotilassaleiksiMonikon instruktiivipotilassalein
AbessiivipotilassalittaMonikon abessiivipotilassaleitta
Monikon akkusatiivipotilassalit