| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | hyytelörakot | Genetiivi | hyytelörakon |
| Monikon genetiivi | hyytelörakkojen | Partitiivi | hyytelörakkoa |
| Monikon partitiivi | hyytelörakkoja | Inessiivi | hyytelörakossa |
| Monikon inessiivi | hyytelörakoissa | Elatiivi | hyytelörakosta |
| Monikon elatiivi | hyytelörakoista | Illatiivi | hyytelörakkoon |
| Monikon illatiivi | hyytelörakkoihin | Adessiivi | hyytelörakolla |
| Monikon adessiivi | hyytelörakoilla | Ablatiivi | hyytelörakolta |
| Monikon ablatiivi | hyytelörakoilta | Allatiivi | hyytelörakolle |
| Monikon allatiivi | hyytelörakoille | Essiivi | hyytelörakkona |
| Monikon essiivi | hyytelörakkoina | Translatiivi | hyytelörakoksi |
| Monikon translatiivi | hyytelörakoiksi | Monikon instruktiivi | hyytelörakoin |
| Abessiivi | hyytelörakotta | Monikon abessiivi | hyytelörakoitta |
| Monikon akkusatiivi | hyytelörakot |