| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | fanfare {f} |
| Monikko | fanfaarit | Genetiivi | fanfaarin |
| Monikon genetiivi | fanfaarien | Monikon genetiivi | fanfaareiden |
| Monikon genetiivi | fanfaareitten | Partitiivi | fanfaaria |
| Monikon partitiivi | fanfaareita | Monikon partitiivi | fanfaareja |
| Inessiivi | fanfaarissa | Monikon inessiivi | fanfaareissa |
| Elatiivi | fanfaarista | Monikon elatiivi | fanfaareista |
| Illatiivi | fanfaariin | Monikon illatiivi | fanfaareihin |
| Adessiivi | fanfaarilla | Monikon adessiivi | fanfaareilla |
| Ablatiivi | fanfaarilta | Monikon ablatiivi | fanfaareilta |
| Allatiivi | fanfaarille | Monikon allatiivi | fanfaareille |
| Essiivi | fanfaarina | Monikon essiivi | fanfaareina |
| Translatiivi | fanfaariksi | Monikon translatiivi | fanfaareiksi |
| Monikon instruktiivi | fanfaarein | Abessiivi | fanfaaritta |
| Monikon abessiivi | fanfaareitta | Monikon akkusatiivi | fanfaarit |