| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | epäorgaaninen kemia | |
| Monikko | fullereenit | Genetiivi | fullereenin |
| Monikon genetiivi | fullereenien | Partitiivi | fullereenia |
| Monikon partitiivi | fullereeneja | Inessiivi | fullereenissa |
| Monikon inessiivi | fullereeneissa | Elatiivi | fullereenista |
| Monikon elatiivi | fullereeneista | Illatiivi | fullereeniin |
| Monikon illatiivi | fullereeneihin | Adessiivi | fullereenilla |
| Monikon adessiivi | fullereeneilla | Ablatiivi | fullereenilta |
| Monikon ablatiivi | fullereeneilta | Allatiivi | fullereenille |
| Monikon allatiivi | fullereeneille | Essiivi | fullereenina |
| Monikon essiivi | fullereeneina | Translatiivi | fullereeniksi |
| Monikon translatiivi | fullereeneiksi | Monikon instruktiivi | fullereenein |
| Abessiivi | fullereenitta | Monikon abessiivi | fullereeneitta |
| Monikon akkusatiivi | fullereenit |