| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| Monikko | metsähiiret | Genetiivi | metsähiiren |
| Monikon genetiivi | metsähiirien | Monikon genetiivi | metsähiirten |
| Partitiivi | metsähiirtä | Monikon partitiivi | metsähiiriä |
| Inessiivi | metsähiiressä | Monikon inessiivi | metsähiirissä |
| Elatiivi | metsähiirestä | Monikon elatiivi | metsähiiristä |
| Illatiivi | metsähiireen | Monikon illatiivi | metsähiiriin |
| Adessiivi | metsähiirellä | Monikon adessiivi | metsähiirillä |
| Ablatiivi | metsähiireltä | Monikon ablatiivi | metsähiiriltä |
| Allatiivi | metsähiirelle | Monikon allatiivi | metsähiirille |
| Essiivi | metsähiirenä | Monikon essiivi | metsähiirinä |
| Translatiivi | metsähiireksi | Monikon translatiivi | metsähiiriksi |
| Monikon instruktiivi | metsähiirin | Abessiivi | metsähiirettä |
| Monikon abessiivi | metsähiirittä | Monikon akkusatiivi | metsähiiret |