| Monikko | peltohiiret | Genetiivi | peltohiiren |
| Monikon genetiivi | peltohiirien | Monikon genetiivi | peltohiirten |
| Partitiivi | peltohiirtä | Monikon partitiivi | peltohiiriä |
| Inessiivi | peltohiiressä | Monikon inessiivi | peltohiirissä |
| Elatiivi | peltohiirestä | Monikon elatiivi | peltohiiristä |
| Illatiivi | peltohiireen | Monikon illatiivi | peltohiiriin |
| Adessiivi | peltohiirellä | Monikon adessiivi | peltohiirillä |
| Ablatiivi | peltohiireltä | Monikon ablatiivi | peltohiiriltä |
| Allatiivi | peltohiirelle | Monikon allatiivi | peltohiirille |
| Essiivi | peltohiirenä | Monikon essiivi | peltohiirinä |
| Translatiivi | peltohiireksi | Monikon translatiivi | peltohiiriksi |
| Monikon instruktiivi | peltohiirin | Abessiivi | peltohiirettä |
| Monikon abessiivi | peltohiirittä | Monikon akkusatiivi | peltohiiret |