| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | slangi | ||
| 2. | |||
| 3. | slangi | ||
| 4. | |||
| Monikko | kokaiinit | Genetiivi | kokaiinin |
| Monikon genetiivi | kokaiinien | Partitiivi | kokaiinia |
| Monikon partitiivi | kokaiineja | Inessiivi | kokaiinissa |
| Monikon inessiivi | kokaiineissa | Elatiivi | kokaiinista |
| Monikon elatiivi | kokaiineista | Illatiivi | kokaiiniin |
| Monikon illatiivi | kokaiineihin | Adessiivi | kokaiinilla |
| Monikon adessiivi | kokaiineilla | Ablatiivi | kokaiinilta |
| Monikon ablatiivi | kokaiineilta | Allatiivi | kokaiinille |
| Monikon allatiivi | kokaiineille | Essiivi | kokaiinina |
| Monikon essiivi | kokaiineina | Translatiivi | kokaiiniksi |
| Monikon translatiivi | kokaiineiksi | Monikon instruktiivi | kokaiinein |
| Abessiivi | kokaiinitta | Monikon abessiivi | kokaiineitta |
| Monikon akkusatiivi | kokaiinit |