| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | kitchen |
| Monikko | kyökit | Genetiivi | kyökin |
| Monikon genetiivi | kyökkien | Partitiivi | kyökkiä |
| Monikon partitiivi | kyökkejä | Inessiivi | kyökissä |
| Monikon inessiivi | kyökeissä | Elatiivi | kyökistä |
| Monikon elatiivi | kyökeistä | Illatiivi | kyökkiin |
| Monikon illatiivi | kyökkeihin | Adessiivi | kyökillä |
| Monikon adessiivi | kyökeillä | Ablatiivi | kyökiltä |
| Monikon ablatiivi | kyökeiltä | Allatiivi | kyökille |
| Monikon allatiivi | kyökeille | Essiivi | kyökkinä |
| Monikon essiivi | kyökkeinä | Translatiivi | kyökiksi |
| Monikon translatiivi | kyökeiksi | Monikon instruktiivi | kyökein |
| Abessiivi | kyökittä | Monikon abessiivi | kyökeittä |
| Monikon akkusatiivi | kyökit |