| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | fonetiikka, harvinainen | ||
| Monikko | kaksoisääntiöt | Genetiivi | kaksoisääntiön |
| Monikon genetiivi | kaksoisääntiöiden | Monikon genetiivi | kaksoisääntiöitten |
| Partitiivi | kaksoisääntiötä | Monikon partitiivi | kaksoisääntiöitä |
| Inessiivi | kaksoisääntiössä | Monikon inessiivi | kaksoisääntiöissä |
| Elatiivi | kaksoisääntiöstä | Monikon elatiivi | kaksoisääntiöistä |
| Illatiivi | kaksoisääntiöön | Monikon illatiivi | kaksoisääntiöihin |
| Adessiivi | kaksoisääntiöllä | Monikon adessiivi | kaksoisääntiöillä |
| Ablatiivi | kaksoisääntiöltä | Monikon ablatiivi | kaksoisääntiöiltä |
| Allatiivi | kaksoisääntiölle | Monikon allatiivi | kaksoisääntiöille |
| Essiivi | kaksoisääntiönä | Monikon essiivi | kaksoisääntiöinä |
| Translatiivi | kaksoisääntiöksi | Monikon translatiivi | kaksoisääntiöiksi |
| Monikon instruktiivi | kaksoisääntiöin | Abessiivi | kaksoisääntiöttä |
| Monikon abessiivi | kaksoisääntiöittä | Monikon akkusatiivi | kaksoisääntiöt |